| Debby2409 a întrebat:

Deci,am 2 probleme:
1.De vreo 3 luni imi tot curge o secretie alba ce imi tot pateaza chilotii.Ce naiba este!?
2.Mama nu vrea sa imi vorbeasca despre ciclu.Cand am intrebat-o odata ce este(desii aflasem deja de la o prietena), a zis ca nu stie.SI cu secretia aia la fel.
Ma puteti ajuta?
P.S: am 12 ani jumate
dau FUNDA!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| SageKid a răspuns:

Prima cred ca este o infectie, ar fi indicat sa te duci la un ginecolog.
Nu inteleg dc mama ta nu vrea sa vorbiti despre asta, daca nu ea, atunci cine?

| AlleSss a răspuns:

Heii.
Păi. dupa 1 ani, cam aşa, de la chestia aia îţi va veni prima menstruaţie. [ parcă aşa.]
2. Explică-i mamei tale că ai dreptul să ştii. Nu îţi poate spune altcineva.

| caty165 a răspuns:

1.eu ma gindesc ca esti racita ca eu tot am avut asa ceva si trebuie sa te consulte un ginecolog.
2.nu inteleg dc nu vrea sa vorbeasca cu tine pe tema aceasta

| JustMusic a răspuns:

Nu inteleg de ce mama ta se comporta asa, sunt chesti normale care trebuie sa le discuti cu cineva, cel mai indicat ar fi cu ea, daca ea nu e de acord poate ai vreo matusa sau o verisoara mai mare care sa te asculte.
1 E posibil sa fie candidoza, sau o alta infectie, poti sa vorbesti pentru inceput cu medicul de familie, si poti sa porti protejslipuri daca te deranjeaza chestia aia.

Ca sa o sochezi pe mama ta sa iti vorbeasca ai putea sa ii spui ca ai gasit sange pe chiloti si atunci nu prea mai va avea incontro, decat sa te verifice ceea ce nu prea cred.

| IngerCazator a răspuns:

Buna!
Peste vreo 2 ani, 2 ani jumate o sa-ti vina ciclul. Chestia aia alba [ nu stiu exact cum se numeste] de fapt curata zona intima de bacterii.
http://www.noifetele.ro/ uite poti citi aici mai multe, totusi e mai bine sa fii informata!
Te pupacesk :-*

| mona a răspuns:

Mama ta trebuia sa iti explice pentru ca e datoria ei dar revenind la intrebare...secretia care o ai este normala si inseamna ca in viitorul apropiat iti va veni ciclul

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

În PRIMUL rând, stai LINIŞTITĂ că NU ai nici o "problemă"!

Totuşi, este regretabil că mama ta se poartă în acest fel cu tine şi mă miră "reacţia" dânsei.

1. Secreţia "albă" de care spui este secreţia vaginală NORMALĂ - ea demonstrează că, treptat, organismul tău se maturizează şi te "transformi" din fetiţă în femeie.

Pentru mai multe detalii despre secreţia vaginală vezi articolul de la linkul :
http://www.topsanatate.ro/......24474.html

2. Pentru mai multe detalii despre menstruaţie ( denumită POPULAR "ciclu" ) vezi articolul de la linkul :
http://www.copilul.ro/fertilitate/menstruatie/Menstruatia-a6746.html

http://www.mamicamea.ro/preconceptie/menstruatia.html

http://www.sfatulmedicului.ro/......tatei_7389

http://www.calmens.ro/menstruatia.php

Toate cele bune.