| Venus42069 a întrebat:

Deci am problema asta cu dintii, se numeste eroziune dentara am facut-o din cauza energizantelor, beri, sucuri, cafea etc... Am 17 ani, inca n-am spus la nimeni despre problema... Începe sa ma afecteze zilnic trebuie s-o rezolv. Parintii mei n-au probleme cu bani, dar ar fi bine de stiut cat dracu ma costa sa-mi "repar" dintii, înainte sa le spun, am citit niste articole care spun ca este gratis ca-s elev, este imposibil. Poze https://ibb.co/wszF98x
https://ibb.co/PGg04zw
Raspunsuri doar de la cei care au cunostinte dentare sau informatii folositoare.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Obturație, coroană, fațete dentare, igienă alimentară.

| relian a răspuns:

Informatii dentare are dentistu,deci cel mai indicat este sa faci o vizita la un denstist,asa pentru o consultatie,poate ca e gratis,daca e doara consultatie si afli cum stai si ce trebuie sa faci.
Nu cred ca dentistii stau pe net, apoi asa sa isi dea careva cu presupusu, nici dentistul nu o face, pana nu vede la fata locului.

Cauta un denstist, sau poate mai degraba specialisti intrebi la telefon cat costa consultatia, ori daca e gratis si te duci.

| relian a răspuns:

Tu ai ceva boala la dinti, n-are a face energizantele, sucurile si ce mai spui tu cu dintii.
Mai mult ca sigur ai o boala transmisa de la parintii tai, deci e ceva genetic, deci ar fi mult mai bine daca ai merge la cineva de specialitate, nu la denstist.

| Iote a răspuns:

Nu este "eroziune", este paradontoza si ar trebui sa mergi urgent la medic daca vrei sa-ti pastrezi dantura. Ma mir ca parintii tai nu au observat asta.

| chuckmanson a răspuns:

Du-te naibii la un dentist și gata.
Și apropo la ce îți trebuie bere la 17 ani?

| BeaTMaN696 a răspuns:

Man nu te lua dupa ego-ul tau ca nu vrei tu sa le spui. De ce nu le-ai spune? Te bat, te cearta? Sanatatea ta e pe primul loc, nu trebuie sa iti ascunzi imperfectiunile. Si daca tu ai ai citit numai raspunsuri de pe net cu legatura la problama pe care o ai este gresit. Mai bine le spui parintilor tai sa te programeze la un control pentru ca "simti ca ceva nu e in regula cu dintii" si ai rezolvat treaba, vei avea un raspuns de la un dentist care te consulta pe viu. Incearca sa nu ascunzi chestii de genul de parintii tai.

| Ana123anuta a răspuns:

Buna, sunt tehnician dentar iar problema pe care spui tu ca o ai nu este neaparat legata de consumul acelor bauturi, desigur ca influneteaza si ele, insa este o sensibilitate a ta pe care puteai sa o mostenesti genetic, mergi cat mai repede la un medic stomatolog, cu cat amani mai mult cu atat te va costa mai mult, iar, in privinta faptului că este gratis, nu este, tratamentele stomatologice de calitate costa destul de mult, in cazul in care doresti ceva mai ieftin poti merge la spital sau daca exista asa ceva o clinică de stat( slabe sanse) insa tratamentul nu va fi de aceeasi calitate.
Nu ignoră probleme dentare ai putea sa plătești scump( nu doar bani) pentru ignorarea lor acum cand esti tanar si rezolvarea lor mult mai usor.
Multa sanatate