| Audrey. a întrebat:

Deci, am scapat o lentila de contact [de vedere] pe jos.Am bagat-o in solutie, insa nu stiu daca am procedat corect.Cat trebuie sa le mai las acolo sa se dezinfecteze? HELP!happy.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Licurici_2296 a răspuns:

Daca ai scapat-o in casa, sau in baie, sau pur si simplu daca stii ca nu e cea mai mare mijerie pe jos, eu zic ca nu trebuie sa o tzii in solutie prea mult.adica 3 secunde sau 5 minute e aceeashi chestie. ia-o in palma, pune-i mai multa solutie si freaca foarte usor cu degetul pana bezi tu ca e curata.
Cat despre o infectie, e putin probabil, sa fim serioshi.stai linistita!
Iar lentilele de unica folosintza nu costa la fel ca cele lunare sau cele de 3 luni!

1 răspuns:
| Yang a răspuns:

Nu o pune inapoi chiar daca ai dezinfectat-o, pentru siguranta ta folosestele pe cele de o zi, pentru igiena costa la fel cred dar mai bine sa eviti o eventuala problema ochii sunt foarte sensibili