| Madda_3260 a întrebat:

Deci am Un chist la Mana dreapta crying
Si trebuie sa ma operez pentru a mi`l scoate crying
Si eu sunt alergica la anestezie.Adica asa cred ptc am fost sa`mi scot nervul la dentist si mi-a spus dentistul ca sunt alergica la anesteziecryingSi a trebuit sa mi`l scoata pe viu sad. Deci credeti ca nu poate sa imi faca anestezie la operatie pentru chistul meu?crying
Help me!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, anunta-ti chirurgul despre aceasta alergie. Se pot folosi anestezice hipoalergenice, cu testare in prealabil.

emanuellex
| emanuellex a răspuns:

Trebuie sa comunici cu medicul, iar el, prin teste, trebuie sa depisteze care este pentru tine substanta alergogena. De accea insa va trebui sa te feresti intreaga viata. In rest... nu este nimic complicat. Multa sanatate!

| mariazet45 a răspuns:

DECI, trebuie sa comunici doctorului acest aspect si el va stii sigur ce e de facut. Cum si-a dat seama ca esti alergica? Daca ti-a scos nervu pe viu inseamna ca nu ti-a facut anestezia sau ai avut abcces si nu a prins, nu ca esti alergica. Daca ai fi fost alergica dupa anestezie ar fi trebuit sa te umfli sau sa te patezi sau sa lesini sau orice altceva. Dar daca nu prinde anestezia nu inseamna ca esti alergica.

| lora_9285 a răspuns:

Pt scosul maselelor se folosesc in general 2 tipuri de anestezie. Ubistezin forte si Nepivastezin. Anestezia care o sa ti-o faca pentru interventia chistului, nu face parte dintre substantele enumerate.Nu ai de ce sa-ti faci asa mari griji. Dar totusi, anunta medicul ca, ai aceasta problema.

| deejayra a răspuns:

Si eu am avut un chist mare la masea...si a trebuit sa mi-o scoata, iar anestezia nu inteleg de ce mi-a facut-o pentru ca pe mine ma durea de imi venea sa ma urc pe pereti...in afara de faptul ca mi-a amortit buza nu prea a fost folositoare...vai prin ce am trecut, de atunci am capatat odontofobia

| Candyman a răspuns:

Te poate "adormi" in caz ca nu gaseste anestezicul la care nu esti alergica

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stai linistita, sunt mai multe tipuri de anestezii si tipuri de substante folosite. Cand mergi sa te operezi spune medicului ca esti alergica, va sti ca trebuie sa te testeze si ce sa foloseasca.
Mult succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Înainte de intervenție și se face un test pentru a vedea dacă ești sau nu alergică la xilină.
Stai liniștită, se va găsi o metodă nedureroasă pentru îndepărtarea chistului. Să ceri biopsia chistului să vezi ce este.
Pa, pa.

| Madda_3260 explică:

Mi-a facut un Vaccin in manastraight face
decihee hee asta inseamna ca am fost alergica.ptc mi s-a inrosit inprejurul intepaturii de seringatongue

| Madda_3260 explică:

Multumesc Frumos big hug M`am mai usurat laughing