| Adi1987 a întrebat:

Deci cand aveam 7 ani am avut un accident, cineva m-a lovit cu un fier in ochiul drept si mi-a curs sânge din ochi parca, am plans si m-a luat mama din drum si m-a dus in casa si m-a pus pe pat, si cand inchideam ochiul stang si ma uitam cu ochiul drept, vedeam galben cu el dar puteam vedea oamenii, puteam vedea in casa, si exact in ziua aceea m-am dus la spital, si acolo mi s-a zis ca am dezlipire de retina, m-am operat mi-a fost lipita retina la loc dar numai tin minte cum vedeam cu ochiul, dupa vreo 2 ani aveam iar vederea la ochiul drept foarte slaba, m-am dus la un control oftalmologic si acolo mi s-a zis ca am iar retina dezlipita, si de acolo m-au trimis l-a trimis la spital la Bucuresti sa ma operez sa imi lipeasca inapoi retina, si din ce mai tin minte dupa prima operatie facuta la Bucuresti am inceput sa vad bine cu ochiul gen tot puteam vedea cu el cat de cat puteam vedea oamenii din jur dupa aia, ani de zile am mers la controale oftalmologice la Bucuresti mi s-a pus picaturi in ochi, si cand am mai fost iar mi s-a zis ca mi sa dezlipit retina iar m-am operat, atuncia mi-a pus nu stiu ce silicon la ochi, si iar m-am operat ca sa mi-l scoata, cred ca am avut vreo 8 operatii la ochiul drept din cauza ca tot mi sa dezlipit retina, ultima data m-am operat acum vreo 10 ani, iar urmatorii 4 ani numai la controale oftalmologice am fost, ultima data am fost la un control oftalmogic acum 6 ani si atunci la fel nu vedeam nimic cu ochiul aveam vederea foarte slaba gen in jur nimic nu vad, doar lumina se mai distinge si daca fac cu mana, si atuncia mi-a zis ca retina era partial dezlipita si ca eu ar trebui sa vad ochiul si ca nu mai are ce face si ca o operatie e fara niciun rost si mi-a zis sa iau niste vitamine pentru ochi dar nu vad astea sa aiba vreun efect, si acum am de 22 ani si nu vad deloc cu ochiul drept am vederea foarte slaba, doar lumina se mai distinge si la fel daca fac cu mana, in rest nimic nu vad cu el, sub pupila ochiului am o pata alba cred ca de la lovitura o am si acum, se mai poate face ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

Pai atunci când aveai 7 ani trebuia dat în judecată cel care te-a lovit sau părinții lui, dacă era minor. Ai trecut prin chinuri, operații spitale. Intervențiile chirurgicale au fost cele fără plată din pachetul de bază. Dacă mergeai la o clinică privată altfel era situația ta. Acum ai ajuns parțial nevăzător. Încearcă să-ți faci certificat de handicap și să primești un venit. De muncit nu cred că poți munci.

| Adi1987 explică (pentru gabicoo):

La clinica privata am fost ma omule si nimic