| anonim_4396 a întrebat:

Deci. care ai experienta cu pierce-urile! Urgenttttt! Deci, ca un copil idiot ce sunt, le-am spus parintilor ca vreau un pierce in helix [nu chiar, pe margine mai bine zis] si ei nu m-au lasat, asa ca mi l-am facut singura. Dupa 24 de h l-am scos pentru ca am adormit pe el si ma durea [acul este foarte mic] Ideea este ca a ramas umflat si ma cam doare, toata marginea este umflata si imi este frica sa nu patesc ceva. Care ai mai trecut prin d'astea?
P.s: daca-mi trece jurrrrrrrrr ca nu-mi mai trebuieeeeeeee sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Xtal a răspuns:

Nu,daca il lasi fara cercel se va vindeca foarte repede.Eu iti recomand sa cumper o branula ( e in jur de 2-3 lei) deoarece acul de la branula e mai mare asa in final nu te va strange. Cercelul il pui in apa si astepti ca apa sa dea in clocot,stergi locul pe care il vei perfora,cu sare de mare si apa(sare nu adaugi in cantitate mare) si dupa ingrijirea necesita mai multa atentie, trebuie sa pastrezi mereu locul neatins, sa il cureti zilnic, sa nu rasucesti cercelul, etc.Si deasemena nu folosii spirt (poate doar inainte) dar nu dupa iti va inflama mai rau locul, si cartilajul se vindeca greu 4-5 luni.t.happy succes.

4 răspunsuri:
| Xtal a răspuns:

Nu te spala cu sapun, are parabeni si alte poracrii, nu atinge locul cu mainile nedesinfectate, nu misca cercelul, nu dormii pe el ca s'ar putea sa te trezesti cu tot plin de sange.Incearca sa te speli cu apa cu sare de mare, nu de masa deoarece are iod in compozitie, nu pune prea multa sare.Si un lucruu foarte important nu rasucii cercelul in ureche deoarece asa se infecteaza cel mai repede, cartilajul se vindeca cel mai greu, eu zic sa ai rabdare si sa pastrezi locul mereu curat.Si incearca sa iti tii parul prins ca sa nu aduci microbi pe el. Daca nu ti'se retrage umflatura intr'o saptamana eu zic sa il scoti.Dar cum spuneam cartilajul se vindeca foarte greu.

| Chαяtreux a răspuns (pentru Xtal):

Pai l-am scos dupa 24 de h pentru ca am dormit pe el si ma durea. si a ramas umflat. Nu este facut chiar in cartilajul ala, ci mai degraba in pielea de pe margine. a fost o incercare esuata. Oricum, acul a fost foarte subtire, si toata ziua am stat cu spirt acolo, si a ramas marginea umflata. Deci nu trebuie sa-mi fac griji? Oricum nu-mi mai trebuie altul niciodata... vreau doar sa nu patesc ceva grav

| Chαяtreux a răspuns (pentru Xtal):

Multumesc, parca m-am mai linistit. cred ca s-a umflat de la spirt, caci de cand am facut gaura [acum app 30 h] si pana acum am tot stat cu spirt acolo. Merci

| Xtal a răspuns (pentru Chαяtreux):

Nu,daca il lasi fara cercel se va vindeca foarte repede.Eu iti recomand sa cumper o branula ( e in jur de 2-3 lei) deoarece acul de la branula e mai mare asa in final nu te va strange. Cercelul il pui in apa si astepti ca apa sa dea in clocot,stergi locul pe care il vei perfora,cu sare de mare si apa(sare nu adaugi in cantitate mare) si dupa ingrijirea necesita mai multa atentie, trebuie sa pastrezi mereu locul neatins, sa il cureti zilnic, sa nu rasucesti cercelul, etc.Si deasemena nu folosii spirt (poate doar inainte) dar nu dupa iti va inflama mai rau locul, si cartilajul se vindeca greu 4-5 luni.t.happy succes.

| JustMe16 a răspuns:

Incearca sa il speli cu apa calduta si cu sapun ( Dove de preferat ) si sa ii dai cu o crema antiinflamatoare ( Tetraciclina e buna ) din 5 in 5 ore, pana iti trece. Daca nu iti trece, du-te la un medic pentru. ca se poate infecta f tare.