| Madda_3260 a întrebat:

Deci.de curand am avut o prblema la o masea. A trebuit sa`mi scot nervul. pai.si am ajuns la intrebarea "esti alergica la vreon medicament?"
si eu fiind la penicilina. i-am zis ca da.apoi.pentru a-mi face anestezia a trebuit sa`mi faca un vaccin in mana sa vada daca sunt alergica la anestezie. Din pacate eramoh go on :-

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Anestezicele locale de tip Xilina dau mai multe alergii decat anestezicele generale folosite in chirurgie. Ar fi bine sa te internezi intr-o clinica de Alergologie unde sa iti verifice sensibilitatea la diferite anestezice, asa incat la nevoie sa stii care este anestezicul potrivit tie. Din zecile de preparate existente, in md sigur nu esti alergica la cateva si acele cateva le vei folosi la nevoie.

5 răspunsuri:
| elena a răspuns:

Orice obstacol ti se va ivi in cale, nu neglija tratarea dintilor... ce este mai frumos decat atunci cand zambesti sa ti se vada dantura perfecta...fie ea si pusa, dar nu conteaza, este frumoasa... n-ai ce face ...indura...multa sanatate.

| alma a răspuns:

Buna Madda, adevarul e ca putine persoane sunt alergice la anestezie, eu te sfatuesc sa-ti faci mai multe teste pentru a identifica agentul responsabil care iti cauzeaza aceasta reactie pentru a evita administrarea lui.Nu dispera sigur vor gasi o solutie si pentru tine. Multa sanatate

| hanry a răspuns:

Fi optimista

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din cate stiu se mai foloseste o substanta pe langa penicilina cand iti face injectia

| Madda_3260 explică:

Off. ce ma enerveaza ca nu s-a salvat tot!
Intrebarile mele erau asa:
1. Daca voi fi operata .Si imi v-a trebui anestezie ce voi face?
2. Daca voi trebui sa fac un copil.si il voi face cu cezariana voi trai pe baza ca "poate va fi normala. poate nu va fi cezariana?"
Off! help mee! >:d