| uriaking123 a întrebat:

Deci imi da maseaua de minte si ma doare ingrozitor de rau maseaua imi da pe partea dreapta sus si am o durere ingrozitoare
si asi dri sa fac ceva sa nu mai mai doara in acest fel nu vreau raspunsuri sa ma duc la stomatolog nu-i suport am fost odata in viata si aveam dinti perfecti au vrut sa faca reclama cu dinti meilaughing

plzzzzz raspunsuri

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
| plasticsmile a răspuns:

Nu are ce sa iti faca la stomatolog decat sa iti prescrie calmante. poti lua aulin(Dar ai grija ca este foarte puternic), ibalgin...este normal sa te doara ca ea inca mai creste ...sunt cele mai rele maselele astea

| uriaking123 explică (pentru plasticsmile):

Care dintre aceste pastile este mai tare aulin sau ibalgin forte? casa stiu ce sa iaulaughing

| stlucian a răspuns:

E daca nu te duci si sa afli problema nu o sa mai ai dintii perfecti.O modificare a maxilarului superior(a fetei)o sa lase urme. Poate ai ceva acolo cara deranjeaza "maseaua de minte". Daca nu trece cu un calmant usor ...Stii tu ca zeama de cleste rezolva tot dar apoi NU MAI creste nimic in loc!
Na ca am facut si versuri. O solutie ar fi sa tii putina tuica pe partea aia(tuica/jinars)si daca o si inghiti dupa 3-4 incercari o sa uiti si de masea si de durerebig grin

| uriaking123 explică (pentru stlucian):

Am sa incerc tuica happy dar o sa incerc cu mai multe guri de tuicalaughing

| uriaking123 explică (pentru stlucian):

O sa incerc si asta multumeschappy

| stlucian a răspuns (pentru uriaking123):

Eu sunt din Bistita si sti cum se spune la noi?

Numa s-o` gustam! Apoi videm noi...(Am scris in dialect)big grin

| uriaking123 explică (pentru stlucian):

laughing nice mersi mai inveselithappy

| DarkBlood32 a răspuns:

Ia nişte pastile de dureri. Mare chestie. Că şi pe mine m-a durut măseaua de mai multe ori, şi mă apuca durerea aşa brusc, şi am luat pastile de durere (nurofen parcă era) şi mi-a trecut durerea în câteva minute.

| uriaking123 explică (pentru DarkBlood32):

Am pluat niste pastile dela un prieten ca maicasa era doctor chiar nu stiu ce pastile erau dar mi-a trecut in 10 minute toate durerile o pastila cam atat de lunga ________ si cu un p pe mijloc daca stie careva cum se numesc e perfectlaughing

| DarkBlood32 a răspuns (pentru uriaking123):

Nu ştiu laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Ia un Algocalmin ceva, iti potoleste durerile pana sa mergi la stomatolog.
Te pup!

| uriaking123 explică (pentru anonim_4396):

Stomatolog nu nu este una drintre cele mai mari frici ale mele si nu am multelaughing

| SkrillexS a răspuns:

Bună. Dacă nu vrei să te duci la stomatolog poţi acasă să iei un prosop uscat si să îl încălzeşti puţin deasupra de aragaz. După ce l-ai încălzit îl pui pe obraz în zona în care te doare. Aşa făceam şi eu.
Sper că te-am ajutat :*.