| Marius352 a întrebat:

Deci mi-am dat cu cremă depilatoare(scria că este și pentru față) pe mustață. Treaba e că ori mi-a ieșit o alergie ceva ori e herpes.
Să îmi dau cu cremă după ce imi trece sau să mai aștept?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| PaulaAndreea12 a răspuns:

Parerea mea este ca ar trebui sa mai astepti.

| AutumnDay a răspuns:

Presupun ca esti baiat. Nu mai folosi crema depilatoare pentru. ca firul de par la voi e aspru si nu stiu daca il topeste sau nu, dar in mod clar ca sa faca asta trebuie tinut mai mult timp. Pe mine cremele depilatoare ma,, ard" indiferent de zona folosita. Prin urmare, nu pot folosi. Da-te cu unguent cu galbenele sau galbenele si propolis in strat abundent, inclusiv si mai ales noaptea. Iti va trece in 1-3 zile.

| MeForeverAlone a răspuns:

Nu știu ce fel de cremă ți-ai luat, dar orice ar scrie pe cutie crema depilatoare NU este bună pentru față. Nu este bună nici pentru corp, dar pentru față...
A mai încercat o fată pe care o cunosc și toată vara s-a dat cu un chil de fond de ten ca să nu i se vadă iritațiile ce le-a făcut...
După ce te dai cu o cremă care să reducă iritațiile ( cum ar fi cea de gălbenele de care a pomenit Fleurs) nu te mai da cu nimic, așteaptă să-ți treacă, și nu mai folosi crema depilatoare.
Eu zic să-ți lași mustața așa cum e, până la urmă ești băiat și e ceva normal. De ce nu-i ceri sfatul tatălui tău, sau unui prieten care e mai mare și a trecut prin probleme de genul acesta?
Ai putea să folosești ceară Veet pentru față. se găsește la farmacie, dar e puțin dureroasă și trebuie aplicată cum trebuie, ori mergi la un salon să ți-o facă acolo.
Nu știu dacă să-ți recomand aparatul de bărbierit pentru că nu știu câți ani ai și nu știu dacă e bine să te faci cu el la vârsta ta.
Oricum, eu îți urez baftă!

| Adry05 a răspuns:

Ce crema ai luat? Poate ai tinut-o s prea mult, pe fata trebuie tinuta maxim 5 minute.

| darrio2007 a răspuns:

Sa nu te mai dai deloc sau sa schimbi crema. E clar ca nu este compatibila cu tenul tau. Nu vei putea evita clasicul barbierit. Orice ai face.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Depilarea e o prostie. Te poti da cu o crema Nivea pentru calmare si evitarea infectiilor.

| CuriousStuff a răspuns:

Daca e herpes nu da cu alta crema pe el decat cu aciclovir, pentru ca dand cu crema o sa-l imprastii. Rezolva-ti iritatia, sau herpesul, sau ce ai acolo si doar dupa da-te cu crema. Citeste bine instructiunile si ia-ti crema speciala pentru fata, pielea de pe fata e mai sensibila decat cea de pe corp.
Daca esti baiat invata sa te barbieresti daca vrei sa scapi de parul de pe fata. Parul la baieti e mai dur si mai gros decat la fete, cu crema o sa-ti fie foarte greu sa scapi de el si aplicand o crema mai puternica ai riscul sa-ti iriti fata urat.
Multa sanatate.

| HarleyQuinn a răspuns:

Mai așteaptă puțin și dacă nu trece, du-te la farmacie.