| LisaJulie a întrebat:

Diabetul zaharat poate cauza epilepsie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu cred ca poate cauza direct.
insa exista aparent un risc mai ridicat la pacientii cu diabet sa faca epilepsie... cel putin asa zic niste studii

| RAY a răspuns:

Diabetul ce este? Când celule tale nu se mai pot hrăni = rezidență, celulele sunt in tot organismul, tot organismul este afectat, poți da in dementa, Alzheimer, schizofrenie, in epilepsie = contează dieta bogata in grăsimi, săracă în carbohidrați

| Mosotti a răspuns:

Nu are treaba diabetul cu asta, desi nu se stie, daca se strica vasele de sange prin creier de la el, nu este exclus sa se ajunga si la epilepsie, ca diabetul distruge tot organismul de fapt.

Totul e posibil de la diabet chiar daca uneori nu gasesti despre anume efect al lui, ca nu scrie ca poate da epilepsie, dar din moment ce strica cam tot la o adica, aia e.