| Tralala100 a întrebat:

Diferența dintre burta de gravida in primele luni și burta normala ( supraponderala ). Ce simte o femeie gravida in primele doua luni?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In primele doua luni nu este absolut nici o diferenta. Femeia insarcinata nu are menstruatie normala, dar nu simte/vede nimic special la burta ei.

| CuriousStuff a răspuns:

In primele doua luni se observa in primul rand lipsa ciclului menstrual, mai apoi apar stari de greata si chiar varsaturi, sanii pot sa devina mai umflati si sensibili, pot aparea urinari mai frecvente... Deja in a doua luna de (posibila) sarcina se poate face testul rapid de sarcina (testul pe care il cumperi din farmacii) nu trebuie urmarite simptomele, acel test da rezultatul cel mai concludent. In primele doua luni burta nu sufera modificari asa de vizibile, in necunostinta de cauza o sarcina in primele 2-3 luni (si chiar mai mult) poate sa treaca neobservata daca se urmareste doar burta.
Multa sanatate.