| anonim_4396 a întrebat:

Dimineată am cearcăne foarte urate, cum pot scapa pe moment de ele?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| IrinaAndreea a răspuns:

Poti sa pui pe ochi bucati de cartof crud sau castravete. Apoi exista anticearcan, care mascheaza cat de cat, dar cel mai bine sa te odihnesti mai mult.

| kar1GaNNN a răspuns:

Buna.
Iată 5 remedii naturale eficiente care vor reda prospeţimea ochilor tăi în doar câteva minute. Încearcă-le!

1. Felii de cartof crud. Face parte dintre cele mai cunoscute şi eficiente tratamente naturale împotriva cearcănelor şi pungilor de la nivelul ochilor. Aplică-le seara înainte de culcare şi lasă-le câteva minute pentru a acţiona. Dimineaţa vei avea o surpriză plăcută. Repetă tratamentul de cel puţin 3 ori pe săptămână.

2. Suc de castraveţi. Fie că îl aplici cu ajutorul unor dischete demachiante, fie că aşezi direct feliuţe de castravete pe ochi, castravetele te va ajuta să redai luminozitate pielii din jurul ochilor. Lasă-i timp de acţiune aproximativ 15 minute.

3. Ceai verde. Nu numai consumat aduce beneficii. Păstrează-l la frigider şi aplică-l sub formă de comprese pe ochii obosiţi.

4. Smochine. Un alt remediu delicios care şi-a dovedit eficienţa în timp este smochina. Taie o smochină proaspătă pe jumătate şi aşaz-o pe ochi. Lasă-le 10-15 minute şi apoi clăteşte cu apă calduţă.
5. Ulei de migdale şi ulei de măsline.

| PedoBarbie a răspuns:

Cel mai bine e să să-ţi faci somnul, să dormi cât trebuie şi cât ai tu nevoie nu mai mult sau mai puţin. Cercănele apar de la un somn 'neordonat'.

| TheRealDaniel a răspuns:

Cu fond de ten merge 100%

| UrsuletuChocolatiu a răspuns:

Anticearcan, nu fond de ten. Bafta!