| uply a întrebat:

Din analizele de sange se poate da seama de orice fel de problema ai avea? Multumesc! Promit sa dau funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| lumy4u a răspuns:

Da dar fiecare problema necesita o alta analiza de sange,adica nu poti face o analiza si sa vezi ORICE ai avea,faci separat,iti i-a sange si il imparte pentru fiecare analiza pe care tu o ceri,care ti-o scrie medicul sa o faci, o analiza pentru colesterol, una pentru fier, etc. cand eram mica eu asa credeam ca iti i-a sange si vede ca ai nu stiu ce boala laughing) ar fi bine, dar trebuie sa platesti pentru fiecare analiza in parte

5 răspunsuri:
| Asinnorev a răspuns:

De obicei, da. Dar multi doctori pot identifica boli din domeniul lor, fara analize. Nu toate bolile se observa din analize, dar ar trebui ca medicul de familie sa le depisteze pe toate.
Asa ca nu iti fa probleme!

| Nutu09 a răspuns:

Nu chia toate problemele

| mariaxxxxxxxxxx a răspuns:

Nu neaparat, depinde ce ai, medicul de familie te poate retrimite si la alte investigatii. Sanatate multa!

| pietrean a răspuns:

Din analizele de sange, se pot afla multe lucruri, arata cat de sanatos este organismul.Se pot vedea daca ai probleme cu inima,tiroida,ficatul,pancreasul,oasele,unghiile,parul,tenul si alte organe,cu mineralele(fier,magneziu,calciu,sodiu,clor,fosfor,potasiu,etc),vitaminele(D,A, C, E, K1, PP, B1, B6, B12, etc),proteine,hormoni,etc.
Dar pentru alte probleme medicale,trebuie sa faci si analize la urina, materii fecale, sputa(secretie a cailor respiratorii, cand tusesti), saliva.

| pietrean a răspuns:

O completare, deoarece raspunsul castigator, a aparut dupa ce am postat raspunsul meu:daca ai contract cu CAS-ul(angajat, elev sau student, sot/sotie a unui angajat)nu este nevoie sa platesti pentru anumite analize.Ele sunt decontate de CAS.Trebuie doar sa mergi la medicul de familie, unde esti inscris si sa ceri o trimitere pentru analizele decontate deCAS.Atasezi la trimitere, o copie dupa buletin si dovada platii la zi a asigurarilor de sanatate.