| anonim_4396 a întrebat:

Din apa de mare poti sa iei vreo boala? (de piele)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu. Fiindca e prea sarata ca sa traiasca ciuperci, virusuri sau bacterii.
Dar, le poti lua de la dusuri sau umbland descult pe terase. In plus, daca nu te speli de sare dupa ce iesi din apa, sarea ataca pielea si o face mai sensibila la ciuperci in special, asa incat se poate extinde o micoza cutanata mai veche.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Supersx, nu am zis ca e curata, am zis ca microbii si ciupercile nu traiesc in apa sarata si nu prea poti lua micoze sau alte tampenii ca de la strand.

| Beatrice_6624 a răspuns:

Nu, apa marii fiind sarata, nu se dezvolta microbii.

| iuliana21 a răspuns:

Nu vreau sa te speriu dar eu anul trecut la mamaia mam umplut de bubite care ma mancau foarte tare. aveam pe tot corpul. iar medicul a zis ca e de la apa

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu, apa aia e foarte curata, nu e nici poluata, nu se pisha nimeni in ea, chiar e indicat sa iti speli fructele si legumele inainte de a le manca in apa asta.
Brigaela, cum poti spune asta?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Stai linistita, brigaela, mai glumeste omul, ca doar nu detin adevarul absolut (desi n-ar fi rau)