| BOSS00BOSS1 a întrebat:

Din cauza stresului mi-am declanșat acum 2 ani de zile probleme cu stomacul(am avut colon iritabil) pe care l-am tratat și bila lenesa cu care încă ma confrunt, am 21 ani aproape, sunt în străinătate la munca, acum 3 luni am mers la gastroenterologie și mi-a zis ca am bila lenesa pe baza de stres și din cauza ca nu mestec mâncare bine stomacul nu asimilează, m-am ținut de regim vreo luna jumate și a fost bine.
De 3 săptămâni nu am mai ținut, am mâncat rapid și mai multe nebunii, am băut și alcool(nu foarte mult) câte 2 pahare de vin seara după munca și de 2 săptămâni ma confrunt cu scaune moi, 3 4 zile scaune moi, o zi scaun normal și tot asa, acum sunt la a 4 a zi în care am scaun moale, alte simptome nu prezint decât ma simt obosit(nu oboseala fizica)îmi simt ochii obosiți, beau 2 cafele pe zi și mănânc amiaza si seara. De la ve sa fie aceste scaune moi? Tin sa precizez ca sunt și puțin ipohondru, scaunele la culoare sunt normale,doar ca sunt moi și în unele zile sunt mai subțiri (cam cât uun deget jumate)dar nu lungi, ma tem sa nu am cancer de colon, nu am istoric familial cu nici un fel de cancer, oare sa fiu eu primul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Consumul masiv de alcool, dupa cum zici ca bei 2 pahare pe seara inseamna ca-ti afecteaza grav stomacul si scaunele.
Elimina alcoolul si manaca sanatos si totul se va regla.