| TudorFox a întrebat:

Din ce cauza sunt unii oameni amortiti emotional? Sau numb

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Depresie
Anxietate severa

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ăăă dă ă tî î mpiți, cum ar fi spus Vadimlaughing

| Donsavas a răspuns:

Apatia este efectul secundar al abuzului de antidepresive

| RobertMoon a răspuns:

Pentru că oamenii i-au distrus emoțional, am pățit asta. Când îți pierzi încrederea în oameni e greu sa mai ai vreun sentiment, mai ales daca cineva te-a rănit sau daca ai crezut în niste oameni, iar mai apoi te-au folosit, iar când n-au mai avut nevoie de tine te-au lăsat.

| Bratu_Andrew_2000 a răspuns:

Din cauza a prea multe experiente neplăcute. Prea multe trădări, minciuni si oameni falși. Iti pierzi increderea din pacate si nu o mai oferi oamenilor care o merită... Este trist...

| Nătărău a răspuns:

Din nici o cauză. Așa vor să fie văzuți, așa joacă ei.

| DanielGabriel666134 a răspuns:

În mare parte aceste probleme se datorează societății în care trăiesc. Aceștia sunt evitați, umiliți în public sau chiar bătuți. Următoarele fapte trezesc anxietatea socială, ce poate conduce inevitabil la depresie (Depinde și de tăria emoțională a persoanei). Anxietatea socială se manifestă prin sentimente de vinovăție și teama de a fi judecat, motiv pentru care ei se izolează de societate. Izolarea de societate va schimba radical mentalitatea persoanei, îi va trezii senzații de stres ce apar din nimc, tot felul de păreri negative asupra propriei persoane și sentimente ce au legătuă cu tulburarea emoțională de care aceștia suferă. Aceasta problemă se numește depresie, o boală care nu poate fi percepută de cei ce nu suferă sau nu au suferit de ea, o problemă care poate fi tratată doar de un medic psiholog/psihiatru foarte bun!