| anonim_4396 a întrebat:

Din ce materiale e construit un buncar de radioterapie, unde este situat in spital, la ce etaj si din ce surse aveți răspunsurile?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Un "buncar" de terapie cu radiatii este ecranat cu pereti de plumb, metal care atenueaza puternic radiatiile si ecraneaza si undele electromagnetice.
Asemenea incaperi se pot plasa in partile mai putin circulate a unui spital, cu toate ca protectia plumbului este foarte buna.
Sursa este practica mea.

| anonim_4396 explică (pentru Bula):

Si tu Bula sa inteleg ca esti medic?

| Bula a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu sunt medic.
Doar am lucrat si cu asemenea instalatii.
Medicii nu prea stiu cum sunt facute acele "buncare".

| anonim_4396 explică (pentru Bula):

A,muncesti in constructii?

| Bula a răspuns (pentru anonim_4396):

Nuuuuu! tongue

| anonim_4396 explică (pentru Bula):

Daca ai muncit si cu instalatii din alea atunci ce profesie ai?

| Bula a răspuns (pentru anonim_4396):

Pe tine de ce te intereseaza ce profesie am?
Esti cumva de la servicii? tongue

| anonim_4396 explică (pentru Bula):

Tu ai deschis subiect special sa intrebi lumea ce profesie are. Are legatura cu intrebarea mea. Normal ca vreau sa stiu ce profesie are persoana care raspunde intrebarii mele de asemenea factura.

| Bula a răspuns (pentru anonim_4396):

In acest domeniu am participat la instalare si revizii.

| anonim_4396 explică (pentru Bula):

Instalarea si revizia a ce?

| Bula a răspuns (pentru anonim_4396):

A echipamentului de comanda si supraveghere.
Ce ai crezut?

| anonim_4396 explică (pentru Bula):

A echipamentului de comanda si supraveghere a unui buncar de radioterapie?

| Bula a răspuns (pentru anonim_4396):

Da.

| anonim_4396 explică (pentru Bula):

Inteleg.Mersi pentru raspunsuri.