| AlexandraMari a întrebat:

Din greșeală a intrat sperma in vagin, eu având ciclul neregulat calculasem că eram in perioada infertila, luasem pastila de doua zi, mi-a venit ciclul mai devreme și e deja a 9 zi și încă nu mi-a trecut, e ceva grav?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, sunt efectele negative, provocate de pastila de a doua zi.
Macar din curiozitate, ai fii putut sa citesti prospectul bombei hormonale, care ti-ai bagat-o in corp.
In orice caz, de la sex a n a l nu poti ramane gravida (am citit postarea anterioara)

| corbulalbrosu a răspuns:

Pornirea sangerarii menstruale mai degraba decat ar fi fost normal si prelungirea/cresterea numarului de zile de sangerare intr-o asa de mare masura cum se produce in acest moment si caz, se datoreaza dereglarilor hormonale provocate de hormonii proveniti din pastila de a 2-a zi, care a fost folosita cu totul INUTIL. Activitatea nefasta a hormonilor sintetici instalati in organismul tau va continua sa se manifeste in continuare multe luni de zile si vor provoca dereglari imposibil de stabilit in acest moment. Este posibil ca urmatoarele 5-6 cicluri menstruale sa fie mai mult sau mai putin dereglate adica sa fie ori foarte lungi ori foarte scurte si de asemenea menstruatiile sa fie anormale si sa se produca sangerari atipice.

| xVampirJmkx a răspuns:

Nu este nimic grav. Stai linistita