| anonim_4396 a întrebat:

Din neatenţie, nu mi-am tăiat unghia mare de la piciorul drept aşa cum a trebuit şi a rămas un colţ. Acum a crescut puţină piele pe deasupra şi mă doare foarte tare. Am încercat să-l tai, dar n-am reuşit prea mult fiindcă mă doare şi acum după ce am făcut asta mă doare şi mai rău.
Ce aş putea face să nu mai mă doară? Mulţumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Mergi la pedichiura.

| SkyPilot a răspuns:

Pentru moment, un pic de gheata.
Exista anestezice topicale gen:
http://www.face-body.com/sustain.htm
Intreaba la o famacie daca au asa ceva.

| Neo12 a răspuns (pentru SkyPilot):

Mi s-a şi umflat

| SkyPilot a răspuns (pentru Neo12):

Gheata poate ajuta si cu umflatura, dar daca nu isi revine rapid trebuie sa vezi un doctor. Ora e cam nepotrivita, dar pana maine poate astepta. Alta data planifica activitatea asta mai devreme.

| Neo12 a răspuns (pentru SkyPilot):

Îţi mulţumesc mult, am fost mai devreme puţin şi am băgat apă în congelator.

| RobertMoon a răspuns:

Salut am avut recent un colt si l-am scos dupa ce am tinut piciorul in apa calda sa se inmoaie unghia, piciorul se inrosise apa era foarte calda, iar cand mi-am taiat coltul nu am simtit nimic, chiar daca inainte sa fac asta ma durea foarte tare.

| Neo12 a răspuns (pentru RobertMoon):

Am ţinut şi eu piciorul în apă caldă de mi se înmuiase pielea de pe lângă, dar tot n-am putut din cauza durerii.

| madamme a răspuns:

Trebuie sa mergi la manichiurista sa iti scoata coltul...

| Anna0111 a răspuns:

Mda..acelasi lucru i s-a intamplat si surori mele. Te doare fiindca ti-ai taiat prea mult si ai ajuns pana la nerv. O sa se vindece dupa ceva timp, nu-ti face griji. Iti poti da cu crema de galbenele ca sa se linisteasca durerea.

| Whooooo a răspuns:

Deci depide cum ai taiato daca puteai adauga o fotografie.
Ai grija se poate ajunge la operatie daca a crescut si a intrat in piele.
Cunosc cazuri

| Neo12 a răspuns (pentru Whooooo):

Nu a crescut foarte mult şi mai mi s-a întâmplat, din păcate.