| Eℓℓa a întrebat:

Din pacate, tatalui meu i-a cazut pe degetul mare de la picior o greutate facand ulterior infectie si unghia inegrindu-se.
A fost la medic si i-a smuls unghia. A fost corect si normal sa se procedeze asa?
Nu era suficienta o incizie pentru eliminarea infectiei si lasand unghia sa cada de la sine?
Vor fi probleme cu cresterea unghiei?
Am inteles ca nu mai creste normal.
Multumesc anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| SlenderO a răspuns:

Parerea mea este ca medicul a procedat corect, si unghia o sa-i creasca normal nu te ingrijora.Si eu am patit ceva asemanator, doar ca mie mia smuls 3 unghii, si acum sunt ca inainte, au crescut normal.

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Unghia va creste mult mai repede si mai putin afectata daca a fost indepartata chirurgical, decat daca ar fi fost lasata sa cada. Daca infectia era sub unghie, nu era suficienta o incizie, era obligatorie indepartarea unghiei si curatarea patului unghial. Initial unghia va creste lent si deformata dar in 2-3 ani va reveni la normal.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Asta este procedura, medicul a făcut corect manevra. Unghia va crește normal dacă nu se va face presiune pe ea pricinuită de încălțarea prea fixă ori chiar mai mică.
Pa, pa.

| Spitz10 a răspuns:

Daca a smulso nu va mai creste.Doctoru e prost. Putea doar sa o dezinfecteze cu un sprei antibaterian. Tatal tau putea sa se dea cu el in fiecare dimineata si seara timp de 10 zile si se retragea.Plzz funda.

| rousz a răspuns:

Stiu ca a avut si o prietena de-a mea! da e normal sa-ti smulga unghia, pentru o incizie cum spui tu nu ar fi putut sa se agraveze si sa pateasca si altceva. unghea-i va creste inapoi.

| Leo32 a răspuns:

SI tatal meu a patit la fel la munca si s-a inegrit unghia de la degetul mare si a cazut dupa cateva zile.Si unghia ii creste normal acum. Poate ca doctorul s-a grabit putin...nu o sa ii afecteze crestea unghiei:*:*:*