| Talion a întrebat:

Distonocalm afecteaza inima? in sensul in care scade din anxietate sau ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Nu recomand sa iei nici un medicament inainte de examen, pentru ca poti fii alergic si te ia vomitatul si starea de rau, taman in timpul examenului.
Incearca sa dormi bine cu o seara inainte de examen, macar 9-10 ore cu culcare de la 9 seara, ca sa fii odihnit si atunci te poti concentra foarte bine pe examen, iar starea de anxietate nu mai are loc.

4 răspunsuri:
| AnemonaP a răspuns:

Nu se iau pastile fără recomandarea unui medic. Se vede că nici nu ai citit prospectul. Acest medicament dă dependență și poate duce la insomnie. Ajuta la stările de anxietate, dar nu este ok sa il iei după ureche.
Dacă suferi de stări de anxietate, singurul care îți poate da tratamentul corect pentru problema ta este medicul specialist. Este posibil nici să nu ai nevoie de pastile, dacă problema nu este severă, ci doar de psihoterapie. Pastilele nu rezolvă întotdeauna orice problemă, este nevoie și de ajutorul nostru.

| Talion explică (pentru AnemonaP):

Cand spun stari de anxietate nu ma refer la anxietate sociala la fiecare secunda, imi trebuie doar o singura data la un examen pentru 2 ore si atat dupa nu l mai folosesc

| AnemonaP a răspuns (pentru Talion):

Dacă îți trebuie o singura data încearcă să iei ceva din plante, de exemplu Linistress, te va ajuta.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Distonocalm se ia la recomandarea medicului psiholog sau psihiatru fiind un medicament destinat pentru cei nervosi deprimati anxioși, nu stiu daca poti cumpăra la liber distonocalm sau daca ai nevoie de retetă, dar oricum toate pastilele au reactii adverse si dau stari ciudate, te "ajută" intr-un fel dar fac ru altor organe, devii dependent de distonocalm si nu este bine, mai sigur este o cana de ceai de tei, este mai sanatos