| PumpkinDoll a întrebat:

Doare chimioterapia? In afara faptului ca ti se distruge sistemul imunitar si banuiesc ca te simti slabit, sunt si dureri?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| lexusen3 a răspuns:

Chimioterapia cauzeaza caderea parului de pe tot corpul in primul rand, in al doilea rand se administreaza doar persoanelor cu diferite forme de cancer si da, te simti slabit ai ameteli, n-ai vrea sa treci prin aia, crede-ma. Funda?!

| Uxellodunon a răspuns (pentru lexusen3):

Totusi ai vrea sa treci prin ea daca te salveaza cancer.
Si nu e doar pentru cancer (desi asta e uzul principal), se mai foloseste pentru anumite tipuri de anemii. Mai e de mentionat ca nu toate chimioterapiile sunt la fel.

| PumpkinDoll explică (pentru Uxellodunon):

Cam care e rata de succes? Sau difera de la persoana la persoana? de exemplu pentru o persoana cu cancer la plamani

| Uxellodunon a răspuns (pentru PumpkinDoll):

In celulele tumorale mutatiile se intampla extrem de frecvent, mimand evolutia prin selectie naturala dar cu o viteza foarte mare, astfel fiecare tumora este diferita, si chimioteraapia trebuie sa fie si ea diferita

Tumorile se diferentiaza totusi la un nivel prin celula de origine. Sa zici ca e din plaman nu prea zice nimic. Acolo a pornit, sau acolo a metastazat? E carcinom? E mezoteliom? E limfom? E melanom? E adenom? E fibrosarcom? E altceva?
Sper ca intelegi ce intreb. Depinde si de in ce stagiu e

| Uxellodunon a răspuns (pentru PumpkinDoll):

Ca sa nu te las chiar cu ochii in soare uite un studiu pe un numar modest de pacienti cu cancer pulmonar avansat de tip non small cell (cel mai comun, cuprinde in mare parte adenocarcinomul si carcinomul scvamocelular)

Stiu ca terminologia da batai de cap, dar e o atiinta complicata.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/23171837/

| PumpkinDoll explică (pentru Uxellodunon):

Deci indiferent de loc, celula poate fi oricare din alea 5

| Uxellodunon a răspuns (pentru PumpkinDoll):

Nu sunt 5, dadeam exemple.
Denumirea depinde de celula de origine care se divide si creste intr-o tumoare, de exemplu daca e o tumoare a celulelor mezenchimale (cele din tesutul conjunctiv) se cheama fibrom daca e benigna (e ok) si fibrosarcom daca e maligna (canceroasa)

Din cate stiu cele mai comune tumori primare ale plamanului sunt adenocarcinomul si carcinomul scvamocelular. Toate astea sunt cu origine in celule epiteliale.

Practic cancerul poate porni din orice tip de celula, dar unele sunt mai comune si unele tesuturi sunt mai predispuse decat altele.

| Uxellodunon a răspuns (pentru PumpkinDoll):

Uite un articol foarte cuprinzator despre tipurile de cancer de plamani. Are totusi cam prea multa informatie si are si terminologie grea, si mai e ai pe engleza

| Mclaren12 a răspuns (pentru Uxellodunon):

Te salveaza pe naiba de cancer. Chimioterapia este doar una dintre metodele prin care industria medicala si cea farmaceutica fac miliarde de pe urma bolnavilor de cancer. In America exista o rata de vindecare de 5 ani, iar aia nu are nicio legatura cu vindecarea, ci se refera la faptul ca pacientul mai este sau nu in viata dupa 5 ani de tratament conventional, nici nu se pune problema daca tratamentul vindeca sau nu cancerul.
Sa vindeci cancerul nu este mare inginerie doar ca populatia este spalata pe creier in legatura cu adevaratele remedii de cancer, de altfel ieftine si banale chiar, asta cu scopul de a proteja averea industriei farmaceutice si pentru a asigura dependenta populatiei de tratamentele lor scumpe si ineficiente.

Apropo, uite aici un doctor care admite ca chimioterapia nu functioneaza aproape deloc.
https://www.snopes.com/chemotherapy-doctor-blows-the-whistle/

| Uxellodunon a răspuns (pentru Mclaren12):

Cred ca tu esti ala spalat pe creier. Poti sa dai un exemplu de un asa zis leac accesibil pentru cancer?

Si linkul pe care l-ai citatat arata de ce ala zice prostii, ai face bine sa citesti pana la capat.

| Mclaren12 a răspuns (pentru Uxellodunon):

Cred ca tu nu stii pe ce lume te afli. Cancerul a devenit o industrie de miliarde de euro exploatata la scara globala. Tratamentele conventionale de cancer (printre care si chimioterapia) costa zeci sau sute de mii de euro si totusi la cifrele astea numarul bolnavilor de cancer este alarmant de mare si la fel este si numarul celor care mor de cancet. Considerand cele spuse, cat de eficiente sunt tratamentele conventionale printre care si chimioterapia? Explica cum functioneaza si cum afecteaza celulele canceroase.
Adevaratele remedii sunt ascunse sistematic de medie si criticate de comunitatea pseudo-stiintifica controlata de lobby-stii care au bani si influenta. Tocmai de asta n-o sa auzi de oameni precum Raymond Rife, Johanna Brandt sau Daniel Hill care au folosit diferite tratamente suprimate (apa oxigenata, rezonanta, plante etc.) pentru a trata mai multe tipuri de boli, nu doar cancer.

| Uxellodunon a răspuns (pentru Mclaren12):

Numarul de pacienti de cancer a crecut de-a lungul istoriei pentru ca este o boala la care sunt preduspusi oamenii batrani, iar in prezent din cauza sperantei de viata mult crescute a crescut si numarul pacientilor de cancer.

Chimioterapia este un tratament bazat pe amestecuri de medicamente care actioneaza la nivel celular, in principal perturba mecanismele de diviziune celulara (citostaticele) Aceste medicamente afecteaza populatiile celulare care se divid intens, adica cele canceroase, dar in acelasi timp afecteaza si sistemul imun, si in masuri mai mici si restul organismului, si are multe efecte secundare neplacute din cauza asta. Aplica cum trebuie si depimzand de tipul de cancer si gradul de malignitate, eficienta ei variaza mult, si in stadiile avansate nu mai e asa egicienta si prelungeste cu putin viata pacientului.
Alte tratamente includ scoaterea tumorii prin operatie, care singura nu e asa eficienta din cauza infiltrariilor la nivel microscopic al celulelor canceroase sin tesuturi, (depinde de delimitarea tumorii, stadiu si daca a metastazat sau nu)

Alt tratament este radioterapia, unde tumora sau locul de unde s-a scos este bombardat cu raze gamma, distrugand tot ce e acolo.

Un domeniu in care la ora actuala se fac progrese importante este imunoterapia, unde anumite substante stimuleaza sisremul imunitar in vederea sta atacarii specifice a celulelor tumorale. E folosita pentru anumite tipuri de cancer cu rezultate modeste. Se fac cercetari pentru un asa zis "vaccin pentru cancer" care a avut rezultate foarte bune pentru multe tipuri de cancer, obtinute pe soareci. Ramane de vazut daca are aceeasi actiune pe oameni si in prezent se programeaza studii noi pe treaba asta.

Exista de asemenea, mult prea multe asa zise remedii pentru cancer care nu sunt sustinute de studii stiintifice si trebuie sa apeleze la teorii conspirationiste ca sa vanda prostii la oamenii disperati.

Daca x pretinde ca APA OXIGENATA vindeca cancerul, sa vina cu niste dovezi pertinente in acest sens, observatii obiective, studii de caz etc.

Tratamentele conventionale de azi nu sunt deloc perfecte, dar eficienta lor e masurata si demonstrata de dovezi, si persoanele tratate chiar au o sansa de a trai mai mult timp.
Cei care beau apa oxigenata mor.

https://babe.net/......ncer-35318

| Mclaren12 a răspuns (pentru Uxellodunon):

"Numarul de pacienti de cancer a crecut de-a lungul istoriei"
Nu de-a lungul istoriei bossulica, ci de-a lungul sa zicem a ultimilor 100-150 de ani. Am vazut pe un site de statistici pentru Marea Britanie ca numai in 2015 s-au descoperit aproape 360.000 de cazuri de cancer si numai in 2014 au murit aproape 163.500 de oameni din cauza cancerului. Pe un alt site de statistici am vazut ca in 2012 din 14 milioane de cazuri de cancer descoperite, 8, 2 milioane au fost mortale. Unde este eficienta tratamentelor de zeci/sute de mii de euro?

"Chimioterapia este un tratament bazat pe amestecuri de medicamente care actioneaza la nivel celular"
Bossule tu confirmi ca chimioterapia nu te vindeca de cancer. Chiar daca ea ar distruge o tumoare existenta, nu poate preveni formarea unor noi tumori pentru ca substantele respective nu pot distruge toate celulele canceroase. Lucrul asta este confirmat de o echipa de cercetatori din Dallas in frunte cu Luis Parada.

"Alt tratament este radioterapia, unde tumora sau locul de unde s-a scos este bombardat cu raze gamma, distrugand tot ce e acolo."
Adevarul este ca suna foarte sanatos ce zici.
""Caz elocvent: Încă de când mamografiile au fost introduse, incidența carcinomului ductal în situ (DCIS), un tip de cancer la sân, a crescut cu 328%! Cel puțin 200% din această creștere este datorată radiației dăunătoare a mamografiilor. Mai departe, despre mamografii se știe de asemenea că ajută la răspândirea celulelor canceroase existente datorită presiunii considerabile plasate pe sân în timpul procedurii.""
(One Minute Cure - Madison Cavanaugh)

"Cei care beau apa oxigenata mor."
Vezi ca nu te pricepi? Sunt multe tipuri de apa oxigenata iar probabil cea mai tare esenta de apa oxigenata (90%) este cea care se foloseste la combustibilul pentru rachete. Evident ca daca o bei pe aia mori. In caz ca nu stiai, exista apa oxigenata *cu grad alimentar" care se vinde in farmacii sub numele de peroxid de hidrogen. Evident ca daca dai sticla aia pe gat probabil o sa mori, tocmai de asta trebuie sa ai habar ce-i aia apa oxigenata. Cum functioneaza ea? Este un principiu extrem de simplu. Oxigenul este indispensabil vietii iar de vreme ce organismul uman este compus din 70% apa, iti dai si tu seama de aici ca celulele umane au nevoie de oxigen ca sa poata supravietui si functiona corespunzator. Fara oxigen organismul uman ar muri in cateva minute. Treaba este extrem de simpla. Bacteriile anaerobice (printre care si cele care provoaca cancer) nu pot trai in medii oxigenate pentru ca de aia sunt anaerobice. Daca oxigenezi organismul, nu permiti bacteriilor anaerobice sa se dezvolte. Intre timp, organismul are niste bacterii aerobice "bune" care il ajuta sa supravietuiasca. Avand in vedere ca sunt aerobice, inseamna ca ele se pot raspandi si prospera in medii oxigenate. Tu cand cumperi o sticla de apa oxigenata din farmacie nu te duci acasa si o dai pe gat pentru ca este un compus instabil care elibereaza rapid atomul in plus de oxigen. De vreme ce este apa oxigenata "cu grad alimentar", inseamna ca poate fi ingerata si nu contine stabilizatori. Mai exista si apa oxigenata din aia folosita in cosmetica si evident ca aia nu trebuie sa fie ingerata, ci doar cea care are grad alimentar. Ca s-o ingeri trebuie s-o amesteci cu apa "pura" care nu contine clor, pentru a nu reactiona cu oxigenul din apa oxigenata. Exista si un tabel cu un program de tratament iar cantitatea de apa oxigenata folosita se masoara in *picaturi* nu miligrame sau mai stiu eu ce tocmai pentru ca prea multa apa oxigenata chiar este daunatoare dar in cantitatile indicate, oxigeneaza si revitalizeaza celulele si nu permite dezvoltarea microorganismelor anaerobice (deci nu-i vorba doar de cancer, ci de o multime de boli). Autorii care au scris toate informatiile astea nu au niciun interes financiar in raspandirea lor pentru ca nu ei vand apa oxigenata ci ti-o cumperi tu din farmacie, plus ca este extrem de ieftina fata de un tratament conventional de cancer. Zici de studii de caz si dovezi pertinente? Tocmai ti-am dat exemplu mai sus de unul din pionerii terapiei cu apa oxigenata, Daniel Hill. Au mai fost multi altii care au folosit sau recomanda apa oxigenata pentru a trata duferite boli: Dr. Christiaan Barnard, Dr. David G. Williams, Dr. William Campbell Douglass, Charles H. Farr etc. Am citit ca multi care promovau apa oxigenata si alte terapii alternative erau arestati din diferite motive si amenintati ca li se va retrage licenta medicala. Un exemplu a fost Harry Hoxsey care avea un tratament pe baza de plante pentru cancerul de piele. Am zis-o si ma repet, cancerul este o industrie din care se fac miliarde. Adevaratele remedii vor fi suprimate se medie si comunitatea pseudo-stiintifica, atat ele cat si cei care le promoveaza.
Tu stiai macar ca in SUA SI UK (cel putin) este ilegal sa gasesti un leac eficient pentru cancer?