| AtateaConditii a întrebat:

Doctorita de la scoala a zis ca am coloana stramba.
Si ieri am fost la teatru am stat 3 ore pe scaun si nu am mai putut de spatecrying. Si cand merg pe strada merg putin stramb.
Ce ar trebui sa fac, e grav?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| mire_1462 a răspuns:

Se numeste scolioza, 80% din populatie o face in adolescenta,ar trebui sa mergi sa ceri trimitere si vei face gimnastica medicala(exercitii super simple)pana ce se va indrepta. Daca nu te duci acum mai tarziu vei avea probleme mari ba chiar sa ajungi la operatie, unde iti scoate un inel din coloana ca sa fie dreapta dar e destul de aiurea, asa ca mai bine du-te si fa gimnastica medicala de acu si ai scapat!

3 răspunsuri:
| ImiPlaceSaEnervezLumea a răspuns:

Gimnastica medicala sub indrumarea unui medic specialist! dar mai intai consulta un dr.

| fabiola a răspuns:

Mergi la un consult de specialitate, iti vor recomanda ce trebuie, nu lasa sa treaca timpul!

Abh
| Abh a răspuns:

Da, e grav daca parintii tai nu iau atitudine. Cat mai repede la un medic ortoped, acesta va stabili gradul de curbura al coloanei si iti va indica tratament in functie de asta.Recuperarea dureaza ani de zile, dar daca vei fi constiincioasa si iti vei face exercitiile zilnic, ai sanse sa iti corectezi coloana.