| hominid dreak a întrebat:

Doresc sa stiu ce contraindicatii are vaccinul antipoliomielitic injectabil.De ce nu se mai administreaza oral, sub forma de picaturi? Si daca vaccinul injectabil este de fabricatie recenta, cat de mult se stie ce reactii adverse poate avea? As vrea un raspuns competent.Multumesc mult celor care vor dori sa ajute.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am facut recent, acum o saptamana fiului meu de 9 ani vaccinul anti polio injectabil si la cateva zile au aparut urmatoarele simptome: dureri de cap, voma, dureri musculare si stare subfebrila 37. 5-37. 8 care a cedat la nurofen si paracetamol, dar revine dupa cateva ore de la administrare. Dupa 3 zile de antitermice inca are dureri de cap si temperatura asta de 37. 2.

3 răspunsuri:
| Jonsdottir a răspuns:

Nu este fabricat acumwinking Este un vaccin obligatoriu, care se administreaza in scoli copiilor de cls a 3-a

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu ce reacti are vaccinul administrat injectabil da sincer daca as mai avea un copil as prefera pe cel injectabil fiind cu virusul inactiv

| Mariana1993 a răspuns:

Posibile reactii adverse ale vaccinului antipoliomielitic:
Durere si roseata la locul injectarii;
Febra moderata;
Varsaturi;
Paralizie postvaccinala (in cazul VPO);
Sindrom Guillan-Barre (in cazul VPO).
- Gasesti aici mai multe info: http://www.pediatrutecuci.com/......litic.html