| r4uL a întrebat:

Draga TPU.ro. am o intrebaare ...cum pot sa scapt de cosurile de pe fata, pungile de grasime si niste puncte mici si negre ce apar langa nas. Va rog incercati sa imi dati un produs naturist si sa nu dati raspunsuri stupide gen sa sparg cosurile. DAU FUNDA...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| saymoon a răspuns:

Lamaie, ceai de musetel si sapun ( protex ).
Zilnic dimineata si seara, te speli bine cu sapunul, tamponezi ca sa se usuce fata, cu un prosop curat.
Dupa ce te ai uscat, iei o feliuta delamaie si te d ai cu ea pe intreaga fata., numai sa eviti ochii.Stai cu lamaia pe fata cateva minute, depinde de rabdarea ta, iar apoi te clatesti cu apa ( sa fie mai rece, caci apa calda deschide porii, si apar cosurile, punctele negre, etc).
Dupa iei un tampon de vata sau dischete (le gasesti la farmacie, supermachete), o imbibi in ceai caldut, spre rece si iti tamponezi intreaga fata, lasand o sa se usucesi nu mai clatesti.
Si... cam atat.
O sa vezi cadin prima saptamana o sa vezi diferenta ( in cazul in are iti permiti, da te si cu o crema hranitoare, care hidrateaza ).
Multa bafta si numai bine.
O zi buna.

| Pitic a răspuns:

Spala-te mai des pe fata incearca sa storci acele cosuri si puncte negre apoi da cu un tonic sau cu un demachiant.
exista si crema, tonic de la garnier.
Te poti spala cu ceai de musetel e foarte bun.
Daca te machiezi incerca sa eviti o perioada de la unele producse cosmetice pot aparea cosuri pentru ca pielea nu respira.
Incearca sa dai sera cu o felie de lamaie pe fata, bea multe lichide, apa, ceai pentru ca ti se curata tenul si nu numai face bine si organismului.
Nu te astepta sa iti dispara intr-o zi doua trebuie sa ai rabdare stiu prin ce treci si eu am avut mari probleme cu tenul dar acum imi
imi mai apar 2, 3 cosuri atunci cand imi vine menstruatia.
Nu itit face griji iti vor disparea si daca nu faci nimic esti la pubertate cand se va incheia iti vor disparea.

| laurentiu a răspuns:

Cumpara un antioxindat si tine un regim sever sa scapi de toxinele din corp care contribuie la aparitia acestora
nu incerca tot ce tine de creme e in zadar fiindca problema e din inauntru, e ca si cum avem un pahar din sticla murdar inauntru si noi vrei sa il curatam pe dinafara, adica in zadar asa sunt si cu cremele.

| myky2507 a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa te duci la dermatolog.Doctorul/Doctora iti poate da un tratament corespunzator.Noi poate iti vom da tratamente dar poate la tine nu o sa aiba efect.Eu una am folosit zineryt si acum numai am cosuri.Eu ti-l recomand dar nici o vizita la dermato nu ti-ar strica.:*

| maryusGosSu a răspuns:

Sunt multe solutii dar putine videcatoare... si eu mi-am dat cu N solutii degeaba dar cand imi apar cand imi trec... lasa-le. ca trec de la sine
succes!

| el_1035 a răspuns:

Eu iti recomand Zynerit!

| love156471 a răspuns:

Iti zic eu e ceva foarte simplu ori cu argila crede-ma ca eu am scapat si nu a mai aparut nimic. nici pana in ziua de azi. sau la indemana cu o lamaie taiata pe jumatate. te dai cu ea pe fata si o lasi sa se usuce... dupa te clatesti cu apa CALDUTA ca sa nu iriti pieleawinking. pup. succes

| VoichitaDura a răspuns:

Consulta o cosmeticiana. Ea iti poate spune in functie de tenul tau si zonele afectate ce fel de tratament ar trebui sa iei. Daca e acnee juvenila, va trece insa trebuie, si asa, extrase si curatit tenul. Voichita Dura - cosmeticiana Alba Iulia