Întrebare recomandată | ARaluca a întrebat:

Dragele mele, va rog sa ma ajutati cu un sfat. De 6 luni incercam sa mai facem un bebe si nu reusim. Avem deja un baietel de 4 ani, dar ne mai dorim un copil. Poate ar trebui sa iau niste vitamine care sa creasca sansele conceperii unui beelus? Vreo recomandare in aceasta directie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| IrimieRaluca a răspuns:

Pai alimentatia echilibrata, pentru amandoi, poate fi de ajutor. Nu se considera probleme de infertilitate decat daca timpul de incercare depaseste 1 an, sau 1.5 ani. Poti merge sa faci un control de rutina si sa apelezi la "ajutoare" hormonale. De baza ar fi sa nu va stresati cu asta, sa nu faceti un sport din fecundare si sa va bucurati de exersat. Toate cele bune!

4 răspunsuri:
| michael5813 a răspuns:

Chiar daca ai cerut ajutorul fetelor ma bag si eu in seama! 6 luni nu inseamna neaparat un timp foarte indelungat pentru conceperea unui bebe! deci nu cred ca e cazul sa va face-ti probleme inca! daca nici dupa un an nu ati avut succes, atunci e cazul sa mergeti la medic amandoi pentru analize serioase! se prea poate sa fie o problema la unul din parteneri si nu de putine ori la sot! chiar am avut un coleg care avea... spermatozoizii lenesi ca sa ma exprim asa cum a facut-o el! a luat ceva medicamente dar nu pot sa spun daca a fost cu succes sau nu el fiind (cred) in Italia de foarte multi ani! oricum vitaminele nu te vor ajuta cu nimic acum iar daca vei avea nevoie de asa ceva ti se vor prescrie in timpul sarcinii, in functie de nevoile organismului tau si de modul in care se dezvolta fatul! ti se va prescrie acid folic si ma rog alte cele daca ai lip[sa de vitamine! succes!

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Nu trebuie sa fiti stresati, duceti-va si va relaxati undeva la tara unde sa uitati de cotidian si va veni.

| silvius162003 a răspuns:

Buna Raluca,

Poti incerca suplimentele de la Nutrilite
http://www.amway.ro/......upplements
Au o experienta bogata in domeniul suplimentelor din 1934.
Exista suplimente care te ajuta atat pe tine (Ex. B-Complex pentru a evita aparitia unui bebe cu probleme), cat si pe tatic pentru a avea spermatozoizi mai sanatosi si mai vioi!
Personal eu le folosesc si am vazut rezultate exceptionale in diverse cazuri medicale.
Pentru o recomandare detaliata ma poti contacta pe Skype: silviu_office

| ARaluca explică (pentru silvius162003):

Buna tuturor! Vroiam sa va spun ca am inceput cam de 1 luna de zile un tratament cu niste multivitamine pe care mi le-a recomandat medicul. Din cate am inteles ar putea creste sansele unei sarcini acest tratament. Dar as vrea sa va intreb daca le-a mai incercat cineva si daca ati fost multumite de rezultate. Se numesc Elevit. M-ar interesa daca s-a mai confruntat cineva cu situatia mea, cu greutati in conceperea unui al doilea copil si daca pana la ura ati reusit (cu tratament sau fara).
Va multumesc tare mult pentru sfaturi!