| Mia999 a întrebat:

Dragilor, la apendicita te doare mereu in partea dreapta?
La mine se muta durerile cand in dreapta cand spatele cand sub coaste, si parca se zbate ceva cand in dreapta.iar cand stau intinsa in burta..am scaune diareice, stare de greata dar nu ma doare tot timpul, imi vine sa urinez exact dupa ce am facut-o deja si ma ustura ...seara e durerea mai accentuata ..plus ca uneori ma dor ovarele...
Asta am patit si anul trecut credeam ca am apendicita bineinteles atunci intepandu-ma mult mai rau, am stat in spital si au depistat o anexita nicidecum apendicita ..acum sunt dureri accentuate doar seara in restul zilei simt doar o durere mica, discomfort... vi s-a intamplat? credeti ca e bine sa iau din nou tratamentul din trecut pentru anexita? (Pun aceste intrebari deoarece nu pot face un set de analize sau un control ginecologic momentan) Va multumesc enorm!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Pentru apendicita poti face un test pe care l-am vazut facut de un medic pe un copil cand eram in tabara,demuuult. In pozitie culcat,ridici piciorul drept la verticala si il lasi sa coboare incet pana jos. Daca este apendicita,n-o sa poti face asta, piciorul o sa cada brusc jos.
Din ceea ce spui tu, ar trebui sa te vada un medic, pentru ca ai simptome si de infectie urinara, si de probleme cu stomacul sau fierea si de anexita...
Trebuie sa mergi doar la medicul de familie.

| minrest a răspuns:

Vezi ca apendicita nu te asteapta, da repede in peritonita, mori si asta a fost. Simptomele apendicitei difera mult de la caz la caz. Tu mergi la doctor, nu face ca o fata care nu a mers la doctor ca nu avea pullover frumos, peste patru zile cand a primit pullover s-a constatat peritonita, soc septic si pa. Eu nu zic ca ai apendicita, dar zic ca nu poti sa stii ce ai.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Apendicita se afla doar in partea dreapta.
Poate ai anexista sau chist ovarian.
Nu pot spune altceva decat sa te duci la un ginecolog pentru consultatie, eventual si ecografie.
Daca nu ai nimic va trece fara sa faci nimic, dar daca ai o problema doar medicul iti va putea spune ce si cum.

| giony54 a răspuns:

Durerile vin de la coloana si radiaza in fata. Trateaza inflamatiile de pe coloana.