| cristibossvip05 a întrebat:

Dupa 15 ml whisky, ce alcoolemie as avea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

100 grame de whiskey cu 40% concentratie contine 40 grame alcool pur.
15 grame whiskey cu 40% contine 6 grame alcool pur, adica 0.006 kg.

La fel calculezi si cu greutatea ta, care este de n kilograme
n kg = 100%
0.006 kg = x %

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Raporteaza cantitatea de alcool pur din whiskey la greutatea ta, ce procentaj iese.

Regula de 3 simplu - clasele primare tongue

| cristibossvip05 explică (pentru Bula):

Ma ajuti te rog mai mult? Da un ex de greutate cu un whisky cu 40% alcool

| Bula a răspuns (pentru cristibossvip05):

100 grame de whiskey cu 40% concentratie contine 40 grame alcool pur.
15 grame whiskey cu 40% contine 6 grame alcool pur, adica 0.006 kg.

La fel calculezi si cu greutatea ta, care este de n kilograme
n kg = 100%
0.006 kg = x %

| Kogaion a răspuns:

Depinde de mai mult factori, greutatea mea, daca ai mancat sau nu, daca rezisti la bautura sau nu, etc.

| Llavg a răspuns:

Alcoolemia depinde de nivelul de alcool din bautura, daca au existat alimente in stomac si ce fel de alimente si de metabolismul, greutatea, varsta si sexul fiecaruia.

Alcoolemia creste brusc in timp ce bei si scade lent dupa ce te opresti. In decura de cateva ori. Nu se recomanda folosirea de calculatoare, dar te poti orienta folosind asta: http://celtickane.com/projects/blood-alcohol-content-bac-calculator/