| Annnonimm a întrebat:

Dupa cat timp dispare efectul algocalminului din organism?
Care e diferenta dintre a lua o pastila cu apa si cea facuta intravenos?
Cand inghiti o pastila ea ajunge in sange?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
36 răspunsuri:
| Annnonimm explică (pentru Brigaela):

De mancat in ultimul timp am mancat bine, am luat si ceva kg in plus, medicul cand m-a vazut astazi a zis ca arat bine fata de inainte cand eram prea slaba, da am mai mancat si semipreparate si nu intotdeauna fructe, din moment ce medicul a zis ca e o anemie usoara cum am mai spus m-a pus sa fac analize pentru bacteria asta la stomac pe care am tot avut-o, ma gandeam si la o eventuala sideremie.
Dupa ce am facut acest avort am devenit tot mai paranoica si imi imaginez ca am tot felul de probleme grave de sanatate, as face si acea punctie osoasa numai sa stiu ca nu am ceva boli de sange.

Brigaela
| Brigaela a răspuns (pentru Annnonimm):

Punctia osoasa nu e concludenta in absenta unei suspiciuni clinice solide, este inutil sa o faci.
E normal sa ai probleme psihologice dupa avort, pana la urma tocmai ti-a murit un copil, iar asta nu se poate rezolva nicium. Trebuie sa-ti reasezi viata, sa te obisnuiesti ca esti mama unui copil mort si vei fi in doliu toata viata, dar ca ai o datorie fata de sufletelul acela sa mergi mai departe, sa fii puternica, sa il tii in fiecare zi in mintea ta si sa fi o candela a lui. Vei avea alti copii si anii iti vor ameliora incet-incet durerea si pierderea. Si probabil in 10-15 ani va disparea si frica de moarte (e normal ca reactie posttraumatica la moartea copilasului)

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru Brigaela):

Pentru confortul ei psihic ar putea sa faca niste analize de sange si sa se lamureasca. Edificatoare sunt hemoleucograma completa + frotiu de sange periferic, electroforeza proteinelor serice, beta 2 microglobulina, lactat dehidrogenaza, proteina C reactiva, fibrinogenul, VSH si eventual acidul uric. Daca toate astea ies bine (in special primele 4) atunci sansele sa sufere de o boala de sange sunt minime. Punctia este o analiza invaziva si se face (cum ati spus si dvs) doar la bolnavii care au semne clinice de boala sau analizele de mai sus proaste.

| Annnonimm explică (pentru Brigaela):

Atat medicul de familie si cel internist mi-au spus ca este vorba doar de o usoara anemie, iar medicul internist s-a uitat la acele pete rosii de pe picioare si a spus ca sunt probabil dupa ce ma epilez si sa beau dimineata apa cu lamaie pentru ca aceasta curata sangele, iar despre acele 2 pete care mi-au aprut una pe mana si una deasupra genunchiului de culoare rosu-mov a spus ca nu poate sa imi zica ceva din moment ce au disparut.
Ar trebui sa ma duc si la alt medic sau la dermatolog? Daca o sa ma inisit de multe ori o sa creada ca sunt nebuna deoarece am facut analize de sange de 4 ori intr-o luna.
Mama mea crede ca aceste pete si cosuri care au aparut pe picioare sunt din cauze pastilelor de avort care din cate am inteles este un anti-hormon si ca sa am rabdare pana elimin acesti hormoni din organism prin menstruatie.
Ar mai trebui sa vad un medic? Internist sau hematolog, dermatolog?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Brigaela):

Atat medicul internist cat si cel de familie mi-au spus ca este vorba doar de o anemie usoara cat despre acele pete care au aparut medicul internist a spus ca este posibil sa fie din cauza epilarii si sa beau apa cu lamaie dimineata deoarece curata sangele, despre cele 2 pete rosu-mov ce imi aparusera una pe brat si una pe picior a zis ca nu poate sa imi zica nimic deoarece nu le mai am.
Ar trebui sa vizitez un medic dermatolog sau hematolog?
Mama mea spune ca acele pete sunt din cauza pastilelor pe care le-am luat care din cate am inteles contineau un anti-hormon si de aceea au aprut cosuri si pete pe picioare si ca sa astept pana la menstruatie cand o sa elmin acel anti-hormon.

Brigaela
| Brigaela a răspuns (pentru anonim_4396):

Intai un ginecolog neaparat, din cauza avortului. Apoi vei vedea ce ai de facut