| annamaria12 a întrebat:

Dupa cate zile de la administrarea ceaiului de coada soricelului se declanseaza menstruatia? beau 2 cani pe zi

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ceaiul de coada soricelului regleaza mici dereglari ale menstrei, nu declanseaza menstruatii. In sensul ca daca ai cicluri menstrual usor neregulate (abateri de 2-3 zile) sau dureri menstruale mai mari sau un flux prea abundent, band regulat vei observa ameliorari dupa 5-6 luni de tratament.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Ceaiul de coada șoricelului este diuretic!
Pentru stimularea apariție menstrei, bea ceai de crețișoară cu urzică.
Pa, pa.

| tuGatita a răspuns:

Dar cine ti-a zis ca menstruatia s-ar declansa de la ceai? nu e adevarat, ea vine cand e timpul. ceaiul, baut un timp indelungat, cate 2-3 cani pe zi (aici e vorba de luni de zile) ajuta oarecum la reglarea menstruatiei si diminueaza durerile. dar asta nu inseamna ca daca bei o cana-2 gata nu te mai doare sau daca bei cateva zile iti vine, nu e adevarat. eu am baut 2 luni cam in fiecare zi, pentru dureri si nu m-a ajutat cu nimic, si e si rau la gust. acum tu decizi. dar pentru a simti efectele trebuie sa tii mult timp aceasta "cura". daca ai probleme cu menstruatia, pentru a obtine rezultate ceva mai rapide poti lua anticonceptionale, trebuie insa sa mergi la doctor pentru a ti le prescrie.