| anonim_4396 a întrebat:

Dupa o pauza de 2 ani, am inceput sa iau anticonceptionale, numai ca in ziua in care mi-a venit ciclu(vineri) nu am avut pilulele cumparate si am inceput de a doua zi(sambata) si am luat 2 adica una dimineata iar cealalta seara.Intrebarea mea este, daca exista riscul de a ramane insarcinata?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ar trebui sa intrebi ginecologul care te-a consultat inainte de reinceperea administrarii. N-ar trebui sa fie vreo problema, ar trebui sa te protejeze, dar nu face sex fara prezervativ inainte de a-l consulta.

Abh
| Abh a răspuns:

Daca te protejezi suplimentar primele 2 saptamani, nu exista riscul sa ramai gravida.

| Speedo a răspuns:

Din cate stiu eu in momentul reinceperii administrarii anticonceptionalelor dupa o pauza mai mare sau prima data trebuiesc minim 3 zile de pilule ca sa aiba efect. Oricum ca sfat daca vreodata nu sunteti sigure ca ati luat anticonceptionalele cum trebuie si exista riscul de a ramane insarcinate exista pilula de a 2-a zi, care se poate lua in intervat de 24 ore. Si cel mai simplu stati de vorba cu un medic ginecolog. Nu este un subiect de care sa va fie rusine sau lene sa mergeti la medic