| AfumataSunca a întrebat:

Dupa parerea dumnevoastra la ce varsta e bine sa consumi cafea?
Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Buna!

Dupa parerea mea... dupa 17 ani (pentru ca trebuie neaparat sa aleg o varsta). Insa multa lume o consuma pentru ca "se consuma cafea", nu neaparat ca nu au energie sau alte lucruri de genul asta.

Si cel mai important, este ca nu trebuie consumata in exces.

Aceasta a fost parerea mea, acum parerea "expertilor" : "oamenii de știință au stabilit că de la 12 ani copiii pot primi în dietă și cofeină".
Sursa: https://ancastan.ro/de-la-ce-varsta-este-sigur-consumul-de-cafea/

Numai bine! ^_^

9 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Eu zic ca e valabila vorba cat mai tarziu cat mai bine in ceea ce priveste cafeaua.
Manualele de specialitate atribuie cafelei sinonimul de drog.
E o chestie la care nu poti renunta asa usor daca te-ai apucat de ea si te tii de ea.
Deci cat mai tarziu ca si varsta si niciodata prea multe cesti.
Sunt foarte multi care beau cafeaua la o tigara e o greseala pe care unii bolnavi cu inima de ex. i-a costat chiar viata.

| sierra1 a răspuns:

In prinicipiu, când iți pică bine!

| siriusblack98 a răspuns:

După părerea dumneamea, poți să trăiești lejer fără cafea. Cu alte cuvinte, la nici o vârstă nu este tocmai elixir.

| DonEduardo a răspuns:

De la 18 ani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este o mare diferență intre a consuma cafea și a consuma cafea zilnic. Să consumi cafea, în sine, nu este dăunător. La 12 ani dacă bei 2 cafele pe an nu mori. Problema este când bei zilnic, asta cred ca ar trebui sa aiba loc cât mai târziu in viață sau niciodată. Cafeaua are beneficii, te "trezește", iti grăbește un pic metabolismul si, in plus, poate avea un gust plăcut. Care ar fi problema atunci, te întrebi. Ei bine, parerea mea este că a dezvolta o dependență in orice caz nu este un lucru bun, iar la cafea aceasta dependență inseamna un lucru: creșterea toleranței la cofeină, ceea ce poate duce la dorința de mărire a dozei. Cred că motto-ul "mai răruț că-i mai drăguț" se aplica perfect când e vorba de cafea. Pentru a beneficia la maximum de efectele acesteia e bine sa o consumam strategic, in zilele când chiar avem nevoie de un ghiont de energie sau când pur si simplu "ieșim la o cafea". Chiar si pentru pasionații de cafele rafinate și extravagante, recomand o pauză de o lună pe an sau 3 zile pe lună, de dragul schimbării rutinei.
Nu trebuie uitat faptul că in majoritatea cazurilor cafeaua este servita cu zahăr, și nu puțin, lucru care are probabil cel mai negativ efect când vorbim consumului excesiv de cafea.
Nu in ultimul rând, o bucată buna din populatie consuma si alte produse pe baza de cofeina. De exemplu, multi sportivi consuma așa-numitul "preworkout". Dacă peste acesta mai adaugi si o cafeluță zilnica deja dai în exces.

| TLF92 a răspuns:

Stai departe, cu timpul o sa te duci la 2-3 canii pe zi si adio somn, treaba ta

| Dddonkey a răspuns:

Eu unul nu consum din cauza anxietatii si palpitatiilor care le creaza cafeaua. Nu cred ca e buna sa iti creezi un obicei strict de a bea cafea. Eu unul prefer o cacao calda cu lapte(rar ca si aia imi poate crea efecte ciudate).
Cafea este toxica, creeaza anxietatea, dependenta, insomnia, poate creea probleme pentru persoanele bolnave de diabet(dar sa descoperit sa si ii ajuta).
Eu cred ca corpul iti spune ce ii prieste si ce nu. Dar desigur moderatie in toate functioneaza.
Dca esti minor mai bine obisnuieste-te sa bagi un ceai natural, daca nu iti place apa este mereu lichidul perfect al corpului, sa ai sucul de fructe.

| catalin1625 a răspuns:

Când vrei și simți nevoia.

| Claudiu685 a răspuns:

Am 21 și beau ceai cafeaua mă ia de cap și îmi ta agitație