| RaulMA a întrebat:

Durere de cap,de stomac si varsaturi, de la ce o fi? (femeie)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Durerea de cap poate proveni de la o migrena, de la fumat, de la oboseala cronica, lipsa somnului, etc. Durerea de stomac, greata si varsaturile, pot fi urmarea unei indigestii, a unei gastroenterite, gastrita, a unui ulcer, etc. Medicul de familie in urma unei simple consultatii poate sa ofere raspunsul cel mai autorizat. Multa sanatate!

7 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

De la o boală. Trebuie să mergi la medic.

| RaulMA explică (pentru sadrian46):

Ce boala visezi ma? Daca nu sti nu raspunde, pleaca la categoria copii

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru RaulMA):

Măi dragă, prieten al meu de pe TPU, dacă te dor acelea toate, atunci ești sănătos tun, nu-i așa?

| RaulMA explică (pentru sadrian46):

Daca te doare ceva, ai boala? Tu vezi ce vorbesti? Doamne.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru RaulMA):

Da, dacă te doare ceva, organismul spune că acolo se întămplă ceva rău, dar Doamne, pe acea persoană o durea capul, gâtul și voma. Dacă nu ai un dicționar acasă uită-te Google la definiția unei boli și cum este ea constatată de un medic. Când mergi la medic nu cu asta începe consultația, spune ce te doare, Doamne?

| iulian1302 a răspuns:

Toate simptomele luate "la pachet" ar conduce catre o colica biliara. Daca pe langa ce ai enumerat tu mai sus mai prezinta si gust amar la nivel bucal iar varsaturile au o culoare verzuie atunci diagnosticul (cel de colica biliara) este ca si confirmat (pentru confirmarea exacta a diagnosticului precum si pentru stabilirea unei scheme de tratament trebuie sa mearga la medicul de familie si sa ceara un bilet de trimitere catre un medic gastroeneterolog).

| JasonOliver a răspuns:

Există multe posibile cauze pentru astfel de simptome, desigur, cel mai bine ar fi să consultați un medic în primul rând, dar puteți studia și articolul de aici https://ziare.com/greata/varsaturi-greata-cauze-tratament-1797547 dacă nu aveți încă timp sau posibilitatea de a face asta. Fiți prudenți.