| Saddy_Slimm_1995 a întrebat:

E adevarat ca daca nu faci antitetanos in clasa a 8-a ai sanse sa nu intri la liceu? Noua asa ni s-a spus.
Ieri s-a facut la noi la scoala iar eu am lipsit.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este adevarat, nu au nici o legatura vaccinurile cu admiterea la liceu, singura importanta fiind media de admitere.

| Saddy_Slimm_1995 explică (pentru Ioandelasal):

Noua asa ne-au spus aasistentele

| Ioandelasal a răspuns (pentru Saddy_Slimm_1995):

V-au spus asa pentru a nu refuza vaccinarea. Trebui sa stii ca aceasta nu este obligatorie, poate fi refuzata la cererea parintilor, daca esti minor sau la cererea ta, daca esti major.
Parerea mea este ca vaccinarea este benefica pentru tine, asa ca ar fi bine s-o faci.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu are nicio legatura, va spus asa sa va sperie sa faceti vaccinul. Daca ai lipsit nu e nicio problema te duci si il faci la medicul scolii / medicul de familie

| Saddy_Slimm_1995 explică (pentru suntserios):

E necesar? Adica, nu pot sa il sar, nu?

| Saddy_Slimm_1995 explică (pentru suntserios):

E necesar? Daca nu il fac ce are?

| suntserios a răspuns (pentru Saddy_Slimm_1995):

De ce ai face asta? face parte din planul national de vaccinare si tine de sanatatea ta. Oricum doar parintii tai pot hotari asta

| OoBunnyoO a răspuns:

Nu este adevarat. Oricum in clasa a 9-a, din cate stiu, verifica inca o data pentru a vedea cine are antitetanosul si cine nu il are, il face la liceu.
Insa, nu ar trebui sa il refuzi. Antitetanosul este un vaccin de care ai nevoie si de care s-ar putea sa ai nevoie mai tarziu, fie ca te intepi intr-un gard, fie ca te zgarii in ceva, fie ca te musca un animal, fie ca te tai intr-o foarfeca etc. Ideea este ca nu este inutil.