| ade_tudorache a întrebat:

E adevarat ca exista cate un remediu naturist pentru orice afectiune fizica?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Antonia_4818
| Antonia_4818 a răspuns:

Da.

8 răspunsuri:
| monicaclaudia a răspuns:

Sincer pin si musetzelul nu stiu daca are rol de a calma )) de multe ori... am pin si dubiul acesta aaa cum zicea cristi orice boala grava nu trebuie subvalutata ne tratata bine pin si o raciala are grave efecte cu timpul asa ca nu e de glumit.)) daca is uleiuri de plante pentru durere de cap ok. pentru masaje e ok si asta da.( sincer si medicamentele uneori nu prea ajuta )
PS: consiliul meu nu e prea original da un bun doctor. cu o cura exacta nu se compara cu nici o cura din stravechi
apropos ma extind putin Nu cu mult timp in urma am vazuth la tv o emisiune desprea asa ceva medicina chinezeasca. Stim cu toti ca, chinezi sunt renumiti in asa ceva credeti-ma nu cred ca va puteti imagina ce au aratat la tv. Practic in piata de naturalistica ( ca sa o numesc asa ) se gasea de tot de la ierbe pin la oase. dar credeti-ma eu nu mas trata cu asa ceva prefer injectiile.))

| clau44 a răspuns:

sunt, dar nu pot înlocui medicamnetele din farmacii, mai trebuie să lucreze şi în viitori ani, se vor putea compara si cu medicamentele! şi eu am încercat, cu tot felul de plante nauriste şi medicamente să slăbesc şi să scab de HTA, dar nu au fost numai bani aruncaţi pe geam! Acum 10 ani era un ceai pentru slăbit naturist, dar nu mai există, ca şi acela nu va face nimeni, am baăut cam 2 - 3 cani/zi, şi se vedea cu ochii liberi cum slăbeai, chiar 1 kg/zi!, nu cred că o să mai găsesc vreodată un ceai ca şi acela!

| clau44 a răspuns:

nu prea cred, ai auzit că este suc natural cu pulpă de aloe vera? eu am băut, dar nu am slăbit, mai am HTA tot în acelaşi stadiu, sincer nu a avut nici un efect!

| LuS[z] a răspuns:

da ete adevarat iar planta care vindeca cele mai multe boli este aloe vera.

| mariusres a răspuns:

Nu. e un mit urban foarte larg raspandit si multa lume e dusa de nas de acesti sarlatani cu produse naturiste. daca ar fi fost asa nu ar mai fi aparut medicamentele. e adevarat ca multe plante contine substante bune pentru organism dar au doar rol profilactic, in niciun caz nu te vindeci de boli serioase cu produse naturiste.ca sa faci o comparatie priveste care e speranta de viata in tarile civilizate cu sistem medical bine pus la punct si cat traiesc oamenii din tarile sarace care nu au acces la medicamente, dar folosesc "produse naturiste". mai mult, gandeste-te ce putin traiau stra-stra-stra bunicii tai care duceau o viata, sa zicem, sanatosa, dar care mureau dintr-o banala gripa si cat de mult traim noi azi in comparatie cu ei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

http://www.boli-medicina.com
http://www.naturaplant.ro
http://www.armonianaturii.ro/
Exista remediu natural pentru orice boala, dar nu stiu daca s-a descoperit totul despre natura. oamenii sint preocupati de chimicale mai presus de remediile naturale.

| razvan_tilcan a răspuns:

Nu cred ca exista, poate sunt doar remedii, insa nu stiu daca duc la vindecare sau doar amelioreaza...

| corina_micu a răspuns:

Eu una nu cred, fiindca s-ar fi folosit cu siguranta de catre medici si farmacisti, in loc sa te indoape cu medicamente!