| Grigore1239 a întrebat:

E adevarat ca Lay's cu sare au multa sare si sunt foarte uleiosi? Eu acum mananc si nu prea mi se pare dar asa zic pe net.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Au sare si ulei, dar cel mai daunator aditiv din ei este glutamatul de sodiu/potasiu. Chiar si in chipsurile alea care cica "nu contin aditivi alimentari" contin glutamat sub o masca.
Asta nu inseamna ca nu mai trebuie sa consumi chips niciodata, dar sa nu consumi cu regularitate.
Chipsurile nu sunt nici alimente, nici macar suplimente alimentare, deci nu le tratati ca atare.

Răspuns utilizator avertizat
| Zenithf a răspuns (pentru Grigore1239):

Daca ai o dieta si un regim de viata sanatos, nu cred ca o pungulita din asta la 2-3 zile te-ar afecta mult, dar daca pe langa cipsuri mai manci si alte prostii?
Toate (viciile) se cumuleaza, cu cat sunt mai multe, cu atat efectul este mai puternic. O persoana activa manca poate de 3-5 ori mai multe prostii decat o persoana sedentara si nu are nimic, la fel se poate spune despre fumat si alte obiceiuri negative. De asemenea varsta, un copil poate baga de 10 ori mai multe prostii ca o persoana in varsta.
Eu zic ca -sigur- ar fi mai sanatos sa manci doar una pe saptamana, si sa iei mai des samanta de dovleac sau floarea soarelui, ca uleiul din seminte este foarte bun la sanatate, dar asta nu inseamna ca te imbolnavesti automat daca faci cum zici tu.

Răspuns utilizator avertizat
| Zenithf a răspuns (pentru Grigore1239):

Tu manci si mancare, sau numai prostii din astea? Daca manci numai prostii, atunci sigur este mult. Fa bine si separa-le pe categorii, de la mancare sanatoasa, gatita, la produse edibile (consumabile) cu valoare nutritiva zero, si vezi cat consumi din fiecare categorie.
Toate prostiile pe care le-ai mentionat sunt undeva catre categoria cu valoare nutritiva zero, in afara de pizza, care totusi nu este o mancare sanatoasa.
Inlocuieste din cand in cand macar prostiile astea cu ceva sanatos, o banana, un ciorchine de struguri, alte fructe, nuci si seminte, un sandwich cu friptura rece, preferabil friptura pentru ca ii facuta in casa, cu condimente naturale, ia-ti un iaurt sau un pic de branza telemea, etc.
Invata sa manci sanatos si iti vei multumi peste ani, cand si sanatatea si portmoneul vor avea de castigat din aceste alegeri.

| Okami23 a răspuns:

Nu sunt uleiosi deloc, sunt preferatii mei, nu mai asculta tot ce se zice pe net

| slowswag a răspuns:

Nu sunt uleiosi si nici nu au foarte multa sare! Nu tot ce scrie pe net e adevaratwinking