| VulpeaDinUmbra a întrebat:

E adevarat ca sunt oameni care daca tin post intermitent isi deregleaza metabolismul sau ceva de genul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Nu neaparat, dar sa crezi ca obtii beneficii medicale prin a posti de tot in mod repetat e o forma de scranteala.

| SkandallKamataru a răspuns:

Postul intermitent e si bun e si rau daca nu stii cum sa te folosesti de el.
Scopul lui e sa reduca grelina, adica hormonul de foame, si practic nu o sa-ti mai fie foame la fel de mult si vei manca mai putin in timpul pe care-l ai, in felul asta pierzi greutate.

Sa zicem ca ai 3 mese pe zi + gustare

Tu iei ultima masa, iar dupa vreo 4 ore cand incepe sa ti se faca foame te culci.
Dimineata cand te trezesti, nu o sa-ti fie foame inca cateva ore bune.
Practic ai 8 ore de somn + perioadele de nemancat = undeva la 14-16 ore de nemancat nimic.
In alea 8-10 ore care-ti mai raman din zi, in loc de 3 mese si o gustare, iei decat 2 si gustarea, si nu o sa-ti fie foame.
In felul asta elimini vreo 500+ calorii.
Aceste 500+ calorii inseamna peste 2kg date jos pe luna.