Întrebare recomandată | UmbraDeVulpe a întrebat:

E adevarat ca tinctura de propolis e buna si pentru parodontoza?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu!
Tinctura de propolis NU trebuie sa atinga dintii sau gingia, ca-i pateaza si erodeaza.

| HolyDesire a răspuns:

Propolisul este un produs natural extras din albine care este folosit pentru o varietate de probleme de sănătate. Este cunoscut pentru proprietățile sale antibacteriene, antivirale, antiinflamatorii și analgezice.
Exista cercetari care sugereaza ca tinctura de propolis poate fi benefică în tratamentul parodontozei. Propolisul poate ucide bacteriile dăunătoare care pot cauza inflamații și infecții gingivale, îmbunătățind astfel sănătatea gingiilor.
Este important sa notam ca aceste cercetari sunt in stadiu incipient si nu sunt suficiente pentru a sustine afirmatiile ca propolisul este eficient in tratarea parodontozei. Este recomandat sa se consulte un medic dentist inainte de a utiliza propolisul sau orice alt tratament pentru parodontoza sau orice alta problema dentara.

https://www.redbubble.com/shop/ap/137607803