| hitman_5613 a întrebat:

E adevarat mitul ala conform caruia daca iti smulgi un semn din nastere risti sa faci cancer? ( va intreb pentru ca am multe semne pe fata si vreau sa scap de ele)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| BlurrY a răspuns:

DA asa-i (daca iti smulgi alunicile(semnele alea da care zici uh)... faci cancer la piele dar pentru binele tau nu fa nimic si du-te la doctor sa te informezi in legatura cu asta.si daca ii doar un mit ai noroc daca nup asta este trebuie sa le suporti
BAFTA!

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, este adevarat ca daca iti rupi alunitele, repetat, s-ar putea ca una sa se malignizeze. daca vrei sa scapi de ele, mergi la dermatolog sa le scoata cu bisturiul.

| emy a răspuns:

Buna seara!happyDin cate stiu eu, da.

| Dia a răspuns:

Da eu asa stiu, ca daca iti rupi alunitele, semnele, poti face cancer.
Nu face nimic de capu tau! Ca ai putea risca dupa aia! Mergi la un dermatolog. Da de fapt de ce sa scapi de ele? Ce e asa de rau sa ai semne pe fata? Uneori sunt chiar dragute semnele pe fata! Lasa'le acolo happy, NU cer de mancareoh go on.

| Emanuellaa a răspuns:

Da este cu totul si cu totul adevarat ca daca ti le rupi faci cancer, fiindca se declanseaza substanta din ele care este cancerigena. Mai bine te duci la un estetician sa ti le scoata intr-o operatie care nu dureaza foarte mult, dar nu stiu exact cat costa. Dupa operatie, nu trebuie DELOOOOOOOOOOOOC! sa-ti atingi locul cu pricina vreo 2 saptamani. Asa vindecarea va fi mai rapida. Ai grija si la sfaturile medicului! Nu ii neglija informatiile!

| Κλεοπάτρα a răspuns:

Si din toate variantele tu ai ales smulsul? Consulta si tu un dermatolog...

| NimeniCuFunctie a răspuns:

Salut! In primul rand un semn din nastere este considerat de multi oamneni un semn de eleganta, de aceea ar trebui sa fii mandra cu el; in al doilea rand el este inofensiv, deci nu risti nimic daca ti-l rupi sau daca doar te lovesti in locul cu pricina din greseala.