| Junseng a întrebat:

E bine sa iti trosnesti degetele?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| GPA a răspuns:

In mod frecvent, atunci când degetul este trosnit, spaţiul dintre articulaţii este mărit fapt care duce la formarea de bule gazoase în lichidul sinovial (cel care lubrefiază şi hrăneşte articulaţiile). Aceste bule sunt apoi sparte de lichidul care vine să înlocuiască spaţiul dislocat, producându-se zgomotul atât de familiar.

După trosnirea degetelor, este nevoie de o pază de 10 - 15 minute pentru ca alte gaze să fie dizolvate în lichid, moment în care degetele pot să fie trosnite din nou.

Aceasta actiune devine o obisnuinta, dar nu exista suspiciuni cum ca ar putea provoca boli sau leziuni la nivelul sistemului osos. Bine-nteles, cat timp nu suferi de durere in urma trosnirii, nu ti se poate intampla nimic.
Asta nu-nseamna ca te incurajez sa le trosnesti pentru ca este o activitate destul de deranjanta, mai ales in public. Pana la urma "ulciorul nu merge de multe ori la apa".

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Ti se umfla si o sa se vada urat in timp

| Adry05 a răspuns:

Nu, nu e bine cu nicio parte a corpului

| Kyttynna a răspuns:

Nu, explicatia o gasesti in link
http://www.romedic.ro/trosnirea-degetelor

| AnOnImA4109 a răspuns:

Nu, nu știu exact de ce dar nu e bine. Poți căuta pe net să vezi de ce.

| BlackBMW a răspuns:

Fac asta de cativa ani de zile. Cred ca 5-6 ani si degetele s-au strambat un pic, cel putin asa cred(nu mai stiu cum erau inainte) insa fata de alte persoane le am mai strambe.