| AvalohAlyn a întrebat:

E bine sa ma suprasaturez cu magneziu sau sa il iau mult? Adica doza maxima admisa?(pentru starile de anxietate/fobie sociala/depresie..Cineva mi-a zis asta..si am vazut multi oameni si multe articole cum ca magneziul ajuta mult la partea emotionalo-psihica?
A luat cineva magneziu?
Si ca sa ma suprasaturez cu magneziu cat trebuie sa iau? Nu vreau sa fac supradoza,ci doar sa iau mai mult, doza maxima admisa.
Deci care e doza maxima admisa de specialisti pentru magneziu, intr-o zi?

happy Funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Holy2010 a răspuns:

Si in conditiile in care vorbim de carenta de Mg in cazul afectiunilor mentionate trebuie oricum psihoterapie asociata. Dar ca sa-ti raspund... Iti recomand orotat de Mg 500g, gasesti in farmacii sub denumirea de Magnerot. Ca si dozaj....Pentru umplerea depozitelor de Mg, 3x2 tb/zi timp de o saptamana, apoi 2-3 tb/zi. Tratamentul trebuie sa dureze 6 saptamani dar cel mai bine e sa-ti faci totusi un set de analize inainte pentru ca se poate ca sa nu fie asta cauza. Seara poti incerca Vagostabyl sau Melatonina 1, 5mg ca sa te ajute sa te odihnesti iar in timpul zilei ceai de Valeriana.
Multa sanatate!

3 răspunsuri:
| EneCristian a răspuns:

Nu stiu exact doza intreaba farmacistul dar magneziul are si efect placebo.

| Holy2010 a răspuns (pentru EneCristian):

Carenta de magneziu se traduce in parte prin simptomatologia asociata afectiunilor expuse mai sus deci o corectie aduce ameliorare. Nu e nici un placebo.

| EneCristian a răspuns (pentru Holy2010):

Pot sa am cati draci vreau daca iau magneziu nu o sa ma simt mai bine acum cum zici tu