| Ionut19CT a întrebat:

E bun spirtu pestru cosurile de pe fata? (am vreo 4, 5... De obicei le storc, dar vreau sa stiu daca e bine sa dau cu spirt si sa nu le mai sparg...) Daca se poate sa raspunda cineva chiar stie.

DAU FUNDA!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| alialinu75 a răspuns:

Nu este bun spirtul da el usuca cosurile dar usuca si pielea din jurul cosului si in plus te ustura.Nu iti stoarce cosurile ca s-ar putea sa se infecteze si sa devina si mai mari. Poti sa iti pui pasta de dinti pe el si sa o lasi o zi pasta usuca cosul de altfel poti sa iti cumperi baton corector care este format din 2 culori una este pentru. a coperi cosul si alta pentru al usca. Daca le storci puneti apa oxigenata pe ele.

4 răspunsuri:
| tubica a răspuns:

Hai sa-ti spun cum fac eu. Si eu am prostul obicei de a le stoarce insa m-am invatat minte si intotdeauna cand am tendinta de a le stoarce ma spal bine bine pe mana. Foarte important sa n-ai unghii dar si daca ar atunci macar curata-te si sub unghie pentru ca sub unghie multe bacterii pot fi adapostite. Asa, si dupa ce te-ai spalat bine poti sa le storci dar numa usor. Nu le stresa prea mult. Dupa aia sa speli zona cu sapun si sa tii un pic o vata cu spirt pe cos ca sa ti-l dezinfecteze. Si atat. Nu mai pune alte prostii pe el ca numai agraveaza situatia. Lasa-l liber la aer si se va usca. Sau daca chiar ai o urgenta sa iesi undeva si ti-e jena cu cosul atunci poti pune pe el lamaie ca ti-l strange si ti-l usuca. Cel putin eu asa fac tongue

| AlexandraBeatrice a răspuns:

Nu e bun. Incearcă zinerit pentru coşuri mie aşa mi-a recomandat medicul. Totuşi du-te şi tu la unul.

| Mikhtarian a răspuns:

Usuca pielea si cosul, nu face bine.
Daca vrei, foloseste o crema pentru cosuri cu galbenele, caci hidrateaza si locul unde e rosu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Incearca Zynerit pentru cosuri, e bun.
Te pup!