| AvalohAlyn a întrebat:

E frumos/misto sa studiezi notiuni de psihiatrie/psihologie?
E "tare" sa fii psihiatru/psiholog?
E frumoasa psihologia/psihiatria?
(Intreb doar de curiozitate, nu pot deveni medic)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| whatevernvm a răspuns:

E frumoasă. Din majoritatea punctelor de vedere e frumoasă. Vorbesc aici de psihologie, la psihiatrie nu știu legat de cât de frumos e sa studiezi medicina. Nu sunt același lucru, dar evident ca se susțin una pe alta și se leagă mult, mai ales clinica.
Cunoști oameni, înveți tehnici, interacționezi cu fel și fel de persoane cu probleme, de la autisti pana la psihotici și oameni cu fel și fel de tulburări. Te dezvolta pe tine ca om și te învață să îi ajuți pe alții. Interacționează cu fel și fel de alte discipline din multe alte domenii. Consider ca te poate face un om complet pe toate planurile dacă îți place ceea ce faci.

| Bondarel99 a răspuns:

Da, e foarte frumos sa fii psihiatru, de asta mulți psihiatri încep sa o ia și ei pe arătura după un timp...
Meseria de psiholog e mai liniștita, practic discuți cu oamenii și încerci sa vezi ce abordare comportamentala sa le recomanzi.
Dar sa știi ca nu e placut sa ai de-a face cu oameni cu probleme in fiecare zi. Trebuie sa găsești ceva pentru tine sa te detașezi de probleme lor și de toate energiile negative pentru ca te poate afecta destul de mult.

| danbnz a răspuns:

E tare sa fii si zidar daca-ti place meseria in sine.
Psihologia si psihiatria sunt doua lucruri total diferite.
De curiozitate, incearca sa folosesti google din cand in cand!

| minrest a răspuns:

Este foarte frumos, draga Alin; cu vreo opt ani in urma am primit sa lucreze cu mine o colega si ce crezi, pana am ajuns cu masina institutiei la locul respectiv a delirat incontinuu; era schizofrenica. Peste vreo doua saptamani cred, vazand ca nu mai fac fata, am luat tratatul Psihiatrie, 1989, coordonator V. Predescu si m-a captivat in asa masura incat volumul II nu am putut sa il las din mana si am stat toata noaptea sa il termin. De atunci am citit ceva psihiatrie, am mereu ocazia sa ma folosesc de ce stiu si ma bucur mult ca am descoperit stiinta asta.

| Goete a răspuns:

Psihiatria si psihologia nu sunt deloc acelasi lucru.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu de ce vrei sa studiezi psihologia?