| Marbella188 a întrebat:

E grav dacă am glaucom?
Am 16 ani, iau picături, merg la control lunar. Numai ca ma deranjează efectele adverse ale picaturilor.
Stiu ca nu e cine stie ce boala si ca sunt copii nou nascuti care se nasc cu glaucom (tensiune la ochi) sau altii care nu stiu dacă mai prind ziua de maine, doar ca mi-e teama ca totusi e vb de vedere... Cum sa fac saa mai ma linistesc? crying(

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| sierra1 a răspuns:

Nu e ceva plăcut. Recomandarea oricărui om cu minte la cap ar fi să te îndrume să asculți DOAR de medic.

Dacă nu ai continua tratamentul, nu e de bine. Uite aici:

În lipsa tratamentului glaucomul duce la pierderea vederii prin distrugerea nervului optic. Stadiul in care glaucomul este depistat este si cel in care el va ramane in cazul in care tratamentul instituit este eficient, fibrele nervoase pierdute nefiind regenerabile.
De cele mai multe ori glaucomul este diagnosticat la un control de rutina. De aceea este recomandabil anual un consult oftalmologic complet tuturor persoanelor mai ales daca provin din familii cu glaucom.

1 răspuns:
| MihaiNicu23 a răspuns:

Mergi la un psiholog si oftalmolog.