| rhadan a întrebat:

E grava insuficienta cardiaca?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| rhadan explică:

Dau si funda

| Fillaide a răspuns:

Stadii ale insuficientei cardiace
Stadiul A - risc crescut pentru aparitia insuficientei cardiace, dar fara anomalii structurale cardiace. Include persoanele cu hipertensiune arteriala, boli coronariene, diabet zaharat, abuz de alcool si droguri, istoric de reumatism articular acut sau istoric familial de cardiomiopatii.
Stadiul B - anomalii structurale cardiace prezente, dar fara simptomatologie. Include persoanele cu anomalii structurale ale vetriculului stang, boli valvulare sau cu antecedente de infarct miocardic.
Stadiul C - simptome de insuficienta cardiaca in trecut sau in prezent si anomalii structurale. Include persoanele cu scurtarea respiratiei sau oboseala cauzata de insuficienta ventriculara sistolica sau cei care nu au simptome in prezent, dar primesc tratament pentru simptome aparute anterior.
Stadiul D - boala in stadiul terminal, necesitand tratament specializat. Include persoanele care au spitalizari dese pentru insuficienta cardiaca sau care nu pot fi externati in siguranta, cei ce sunt internati in asteptarea unui transplant, care sunt la domiciliu si primesc medicatie intravenoasa continua pentru ameliorarea simptomelor, care sunt cu ventilatie asistata sau cei care sunt in institutionalizati in centre de sanatate pentru managementul insuficientei cardiace.

Ultimele stadii sunt grave.Pentru mai multe informatii poti citi:

http://www.sfatulmedicului.ro/......rdiaca_163

| mona a răspuns:

Pai e c am grava...tu c am ce crezi?

| ElHuron a răspuns:

Insuficienta cardiaca devine grava atunci cand intra in stagiul de boala cronica. Cand ajunge in acest stadiu va strica ritmul batailor inimi, va provoca cheaguri de sange la picioare sau plamani, iti poate afecta constienta, poate provoca infract sau accident vascular la nivelul creierului si anemie.
Eu zic sa consulti neaparat un medic pentru a nu ajunge in stagiul de boala cronica!

caramela
| caramela a răspuns:

Buna, orice boala legata de inima este grava, asa ca nu te lasa amagit de raspunsurile noastre, pentru ca nu suntem persoane avizate, asa cum scrie si enuntul de mai jos: Problemele de natura medicala sunt probleme serioase care necesita asistenta/consult specializat, trateaza cu multa seriozitate starea sanatatii tale papa si o zi bunahappywave

| rhadan explică:

Doamne da eu am 14 ani
si no cand trag mai mult aer in piept simt o usoara durere si mi s-a spus ca poate am insuficienta cardiaca(de la un prieten stiu)