| anonim_4396 a întrebat:

E normal la 14 ani inaltimea 1.63m sa am 58 kg? Sau sunt grasa? Orice raspuns conteaza

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| positivity a răspuns:

Măi nu putem spune că ești grasă, dar nici că ești slabă, ești plinuță, sincer acum. happy
Greutatea unei fete, se calculează în felul următor:
(̶1̶,̶)̶ ̶ 63 - 10 = 53
Cam asta ar trebui să fie greutatea ta, în jur de 53 de kilograme, maxim 55.

| LoveForShania a răspuns:

Da,esti grasa.
Ar trebui sa ai cam 50 kg.

| puffy04 a răspuns:

In general, majoritatea fetelor iau in greutate in perioada pubertatii.E ceva normal.(dar ai grija sa nu iei mult mai mult de atat in greutate ca poate fi alta afectiune). Intre timp poti avea grijă de corpul tău, să mănânci sănătos şi să ai o activitate fizică, cum ar fi mersul pe jos, pe bicicletă sau orice altceva ce te atrage.

| saaa a răspuns:

Din cate stiu eu, limita de toleranta este sa ai atatea kg cati cm ai de ex la tine 63(daca ai 1, 63) dar asta este limita, nu greutatea ideala, deci din punctul meu de vedere esti destul de ok.