| Ryx a întrebat:

E normal sa am miros urat in gura dupa extractia dentara(mi-am scos o masea acum3 zile)?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Cat a răspuns:

Nu, nici chiar in perioada refacerii dupa o extractie, mirosurile neplacute nu sunt normale.
Dupa ce ai facut extractia, ai primit o reteta de antibiotic? In mod normal, chiar si extractiile facile sunt insotite de un tratament de scurta durata (2-3 zile).
Daca ai incercat sa menajezi zona si igiena a fost mai precara, problema ta ar trebui sa fie rezolvata foarte rapid cu apa de gura si un periaj mai serios al dintilor alaturati.
Daca totusi ti se pare ca nu e vorba doar de halena, fa rapid o vizita la dentist, pentru investigarea situatiei. Ai putea sa ai o infectie sau o alta problema care sa aiba nevoie de ingrijire specializata (ca o alveolita, de exemplu).

| Szica a răspuns:

Probabil ca ai o infectie care trebuie sa se vindece. Clateste gura de doua-trei ori pe zi cu apa (jumatate de pahar) in care ai dizolvat o lingurita de bicarbonat de sodiu sau ceai de musetel mai concentrat fara zahar.