| Radu_8381 a întrebat:

E normal sa ma duc de la 15 ani la sala? adica. pot sa raman scund sau ceva de genu!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| alecs871 a răspuns:

Pai, nu stiu daca ai vazut tu pe net, dar este un copilas roman de 6 ani maxim care e "Mister Olimpia" in lume.
Deci, si tu, chiar daca ai 15 ani poti sa te duci linistit la gym, dar sa ai grija ce faci pe acolo, incearca sa eviti exercitiile pentru umeri (astea sunt cele mai periculoase pentru coloana) si pentru muschii picioarelor sunt cateva tipuri de exercitii care ar trebuiesc evitate (in general presa si geno-flexiunile cu greutati mari). In rest ce pot spune, ai mare grija cu coloana, incearca sa iti intaresti coloana facand exercitii pentru muschii lombarii (adica abdomenul de pe partea cealaltahee hee ) si sa ai grija si la incheieturi, evita pentru inceput exercitiile pentru antebrate ca daca o sa ai probleme la incheieturi, de acestea, in timpul cand vei face sala, nu vei scapa de ele, chiar daca ieipauza 10 ani si te reapuci, o sa revina durerile.
Spor la exercitii si incearca sa eviti excesul de proteine, ele nu sunt periculoase daca le iei in mica masura sau totusi, incearca sa le eviti 2-3 ani macar.

4 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Da, depinde de exercitiile pe care le faci, oricum in general, daca te straduiesti sa cresti mai mult in laturi vei creste mai putin in sus. laughing
Mai bine fa inot, te ajuta sa te dezvolti armonios. happy

| Andrei_9613 a răspuns:

Nu trebuie sa ridici greutati deasupra capului deoarece ti se taseaza coloana...

| Ana_8420 a răspuns:

Evident, nu. La sala ne putem duce la orice varsta.

Acum depinde si ce ai tu de gand sa faci acolo, daca vrei sa ridici greutati, ti-as recomanda mai bine sa nu. Dupa aceea poti sa ai probleme grave la spate, sau poti chiar sa faci hernie.

Ai grija ce exercitii faci, si bafta! happy

| stefanelb a răspuns:

Si eu am crezut ca o sa raman mik si am am tras la sala vreo 2 ani aproape si tot am crescuuuuuuutrolling on the floor)