| Mia999 a întrebat:

E normal sa sangerezi la 6 zile dupa Escapelle( pilula de a doua zi)? ce poate fi? sangerez de vreo 5 ore dar foarte foarte putin. cateva picaturi apoi se opreste si iar la fel(nu este menstruatia).

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E o reactie adversa destul de frecvent intalnita. Arata ca doza foarte mare de hormoni ti-a produs dezechilibre si leziuni uterine. Trebuie sa te vada, in cel mai scurt timp posibil, medicul care ti-a prescris pilula de a doua zi. Iti va face o ecografie, va aprecia severitatea reactiei adverse si iti va da tratament care sa te ajute sa depasesti momentul cat mai repede si cu sechele cat mai mici.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DA, este relativ normal!
Această sângerare este o reacţie ADVERSĂ la "pilulă" - ea poate să apară în primele 5-10 zile după administrarea tabletei şi poate fi mai abundentă ( poate dura chiar 3-5 zile ) - motiv pentru care este des CONFUNDATĂ cu menstruaţia!

Această sângerare ( efect advers ) NU are nici o legătură cu efectul contraceptiv al pilulei!

De obicei, menstra vine la data obişnuită.
Pentru siguranţă, poţi face 2 teste de sarcină CORECTE, la 28/31 de zile de la administrarea Escapelle!

Toate cele bune!

http://i.imgur.com/D0Os2.jpg

http://i.imgur.com/2sd3TYX.jpg

http://i.imgur.com/P7AjXt1.jpg

La Mulţi Ani!

| Mia999 explică (pentru bursuc001):

Ciclul este neregulat, dar metoda calendarului imi arata ca a intarziat cu 4 zile, imi este greata si ma dor foarte tare ovarele, ce poate fi?

| RoscovanaSexy a răspuns (pentru Mia999):

Poate fi vorba despre o sarcina, cati ani ai?

| bursuc001 a răspuns (pentru Mia999):

Dacă ai calculat cu metoda explicată la linkul următor, atunci este ok calculul :
http://www.mamicamea.ro/......eptie.html
Întârzierea se poate datora faptului că ai luat "pilula" foarte aproape de venirea menstrei...