| DianaLos a întrebat:

E normala durerea de spate(sus) in timp ce fumez? Nu am alte simptome. Am shortness in breath de la GERD plus am anxietate. Durerea apare doar in timp ce fumez. Nu mi dau seama daca e de la muschi sau plamani.
Am si astm diagnosticat de cateva luni si is pe tratemtn cu Foster de atunci iar unele spirometrii ies ca si cum ar fi astm altele ies normal

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| KatzAlexandra a răspuns:

Răspunsurile de aici sunt praf, habar nu au ăștia de plămânii tai, cât i-ai nenorocit și cât nu, oricum, dauna plămânilor nu s-ar manifesta prin durere.

Uneori, nefumătorii parcă au o satisfacție bolnavă din a da cele mai dezastruoase pronosticuri, fără absolut nicio bază de cunoștințe medicale.

Cel mai probabil e musculatura, asociată cu cealaltă problemă a ta.

În orice caz, sper că știi și tu că trebuie să mergi la medic și să nu mai citești delirul de aici, atât timp cât ăștia nu știu nimic despre tabloul stării tale de sănătate, în complexitatea lui și au tendința de a da răspunsuri foarte agresive, am precizat, deja, despre sadismul ăsta al celor parcă abia așteaptă să pățești nasoale, ei fiind oameni pe care, dacă îi iei la rând, îți dau seama că bagă numai porcării in organism, kilograme de zahăr pe săptămână, e-uri de tot felul, mâncare ieftină și proastă, care sunt cale sigură de o sumedenie de boli cronice, în a doua parte a vieții și din ce în ce mai devreme.

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca nu-i normala, denotand ca ai o probleme serioasa la plamani, atata vreme cat ai respiratie greoaie si te lasa fara aer.
Cand fumei nu dor muschii ci plamanii afectati!
Mergi la mediculd efamilie si cere o radiografie pulmonara sa vezi cat de garva este situatia plamnailor tai.
In orice caz, fumatul are trebuii eliminat din viata ta, ca-i de rau.

| gabicoo a răspuns:

Înseamnă că nu ai voie sa fumezi. Nu mai fuma. Ca să combați dependența de nicotină folosește acei plasturi cu nicotina care se pun pe mâna - Nicorette parcă le zice.

| Cipi1212 a răspuns:

Probabil este de la plămâni. Renunță la fumat.

| KovacsB a răspuns:

La un fumator este normal sa faca si cancer.

| StudentLaMedicina a răspuns:

Iei ceva pentru GERD? Dacă nu, ia 20 mg de Omeprazol pe stomacul gol în fiecare dimineață.

| DianaLos explică (pentru StudentLaMedicina):

Iau Controloc dim si seara. De chestia cu plamanii ce parere ai?

| StudentLaMedicina a răspuns (pentru DianaLos):

Nu cred că ai nimic la plămâni.

| Valentinaldoilea a răspuns:

Daca ai fi sanatos, nu e normal. Dar se pare ca ti-ai nenorocit plamanii cu tigarile. Mai ai si astm? Lasa-le si mergi la medic cat mai repede.